Știm primele echipe calificate la Euro 2024! Mbappe și Ronaldo au strălucit cu câte o ”dublă”

EURO 2024 Cristiano Ronaldo kylian mbappe Fotbal extern
Eduard Muntean
Data publicarii: Vineri 13 Octombrie 2023, 23:58
Data actualizarii: Vineri 13 Octombrie 2023, 23:59

Runda a șaptea din preliminariile turneului final din 2024 s-a încheiat vineri seara, iar favoritele au făcut spectacol în grupe.

Ziua de vineri a adus o ploaie de goluri în preliminariile Campionatului European din 2024. Franța lui Kylian Mbappe, Portugalia lui Cristiano Ronaldo și Belgia au avut trăit cu sufletul la gură până la ultimul fluier al arbitrului.

Mbappe și Ronaldo aduc biletele pentru Germania

În seara în care Kylian Mbappe l-a întrecut pe Michael Platini în topul celor mai importanți marcatori ai Franței, cu 42 de goluri, Portugalia și selecționata Hexagonului au devenit primele formații calificate la europeanul de vara viitoare. Portugalia s-a impus cu mari emoții în fața Slovaciei, scor 3-2, asemenea Belgiei în fața Austriei, în timp ce Franța a tremurat în ultimul minut de prelungire, la scorul de 2-1, când balonul ”portocalei mecanice” a trecut milimetric pe lângă poarta lui Mike Maignan.

În urma rezultatelor de vineri seara, Franța s-a calificat cu șase victorii în cele șase meciuri disputate până acum, acumulând 18 puncte, cu șase mai mult decât urmăritoarea Grecia. În Grupa J, Portugalia a preluat exemplul ”Les Bleus” și s-a calificat en-fanfare la următorul turneul final, cu șapte victorii din șapte posibile.

Cele patru echipe care au locul asigurat în grupele Campionatului European din 2024 sunt Germania, în postură de țară gazdă. Franța (căștigătoarea Grupei B), Belgia (căștigătoarea Grupei F) și Portugalia (căștigătoarea Grupei J)