LIVE VIDEO Manchester City, calificată în finala Campionatului Mondial al Cluburilor. Partida e vineri, de la 20:00, pe VOYO

Fluminense Al Ahly Campionatul mondial al cluburilor Manchester City Urawa Red Diamonds Fotbal extern
Data publicarii: Marti 19 Decembrie 2023, 21:49
Data actualizarii: Marti 19 Decembrie 2023, 21:59

Competiția se desfășoară în Arabia Saudită.

Urawa Red Diamonds - Manchester City 0-3

Minutul 59 - GOOOL Manchester City! Bernardo Silva șutează de la marginea careului, iar mingea ușor deviată intră în poartă.

Minutul 52 - GOOOL Manchester City! Mateo Kovacic mărește avantajul pentru campioana în Premier League.

Minutul 45+1 - GOOOL Manchester City! Marius Hoibraaten marchează în proprie poartă și o aduce pe City în avantaj.

* Campionatul Mondial al Cluburilor este EXCLUSIV pe VOYO

Echipa braziliană Fluminense Rio de Janeiro s-a calificat în finala Cupei Mondiale a Cluburilor la fotbal, după ce a învins formaţia egipteană Al Ahly Cairo cu scorul de 2-0 (0-0), luni seara, la Jeddah, în Arabia Saudită.

Jhon Arias (70 - penalty) şi John Kennedy (90) au marcat golurile echipei carioca. Deţinătoarea trofeului Copa Libertadores a avut şi două bare în acest meci, prin Arias (9) şi Ganso (25).

Campioana Africii a avut ocazii de gol prin Percy Tau (6, 72), El Shahat (28, 62) şi Kahraba (36), al cărui şut a fost apărat de ''veteranul'' Fabio (43 ani), sau Maaloul (78).

Fluminense în finală, din 2012 doar echipele din Europa au câștigat trofeul

În finală, Fluminense o va înfrunta pe câştigătoarea dintre Manchester City, deţinătoarea trofeului Ligii Campionilor europeni, şi echipa japoneza Urawa Red Diamonds, campioana Asiei, meci care va avea loc marţi, de la ora 20:00

Echipele europene au câştigat trofeul în fiecare an cu începere din 2012, când Corinthians o învingea pe Chelsea în finală.

Vineri sunt programate finala şi finala mică ale competiţiei.

Echipele din Fluminense - Al Ahly 2-0

La Jeddah au evoluat echipele:

Fluminense: Fabio - Samuel Xavier (Guga, 83), Nino, Felipe Melo (Marlon, 75), Marcelo (Diogo Barbosa, 79) - Andre, Martinelli - Jhon Arias, Ganso (Lima, 79), German Cano, Keno (Kennedy, 79). Antrenor: Fernando Diniz.

Al Ahly: El Shenawy - Mohamed Hany, Yasser Ibrahim, Abdelmonein, Maaloul - Emam (Rami Rabia, 90+1), Akram Tawfik (Afsha, 75), Marawan Attia (El Solia, 90+1) - Kahraba (Taher, 75), ,Tau (Fouad, 75), El Shahat. Antrenor: Marcel Koller.

Arbitru: Szymon Marciniak (Polonia).