Sheffield United, reacție vehementă, după ce portarul său a fost victima ameninţărilor şi jignirilor rasiste

Wes Foderingham Sheffield United Tottenham Fotbal extern Wes Foderingham
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Duminica 17 Septembrie 2023, 15:33
Data actualizarii: Duminica 17 Septembrie 2023, 15:38

Portarul lui Sheffield United, victima ameninţărilor şi jignirilor rasiste.

Clubul englez de fotbal Sheffield United a condamnat abuzurile rasiste şi ameninţările adresate portarului Wes Foderingham, în urma înfrângerii echipei, 2-1, în deplasare, cu Tottenham, sâmbătă seara, în etapa a 5-a din Premier League.

Foderingham, care a avut o serie de intervenţii salvatoare înainte de a primi două goluri în minutele de prelungire ale partidei, a spus într-o postare pe Instagram: "Nu mă deranjează că sunt criticat dur de fani, dar nu accept injuriile rasiste şi ameninţările la adresa familiei. Gândiţi înainte să tastaţi".

Wes Foderingham, ținta ultrașilor după înfrângerea Tottenham

Clubul a anunţat că îl susţine pe portar şi va investiga, alături de organele abilitate, de unde au provenit ameninţările.

„Sheffield United condamnă limbajul rasist, abuziv şi mesajele de ameninţare care i-au fost trimise lui Wes Foderingham după meciul de ieri împotriva lui Spurs. Vom oferi tot sprijinul organelor în drept pentru depistarea autorilor”, a informat gruparea.

Jucând acasă, Tottenham a învins cu 2-1 pe Sheffield United, oaspeţii terminând partida cu un om mai puţin pe teren. Richarlison (90+8) şi Dejan Kulusevski (90+10) au marcat pentru gazde în minutele de prelungire ale confruntării, după ce oaspeţii punctaseră în minutul 73 prin Gustavo Hamer. Oliver McBurnie, de la Sheffield, a văzut cartonaşul roşu în minutul 90+14, în condiţiile în care arbitrul a prelungit partida cu mai bine de un sfert de oră. Tottenham este pe poziţia a 2-a, cu 12 puncte, iar Sheffield este pe 17, cu doar 1 punct.