S-a stabilit primul sfert de finala la Copa America: Cavani se bate cu Vidal pentru calificare; Argentina a terminat grupa B pe primul loc

Copa America 2015 Argentina Chile Paraguay Uruguay Fotbal extern
Data publicarii: Duminica 21 Iunie 2015, 09:36
Data actualizarii: Duminica 21 Iunie 2015, 09:54

Uruguay 1-1 Paraguay si Argentina 1-0 Jamaica au fost rezultatele meciurilor de azi-noapte. Astfel, Argentina, Paraguay si Uruguay sunt echipele calificate din grupa B.

Uruguay si Paraguay au "dat-o la pace" in ultimul meci al grupei B, cele doua echipe terminand 1-1 meciul disputat in orasul La Serena. Astfel, acestea au terminat grupa pe locurile 2 (Paraguay), respectiv 3 (Uruguay) si vor merge impreuna in sferturile de finala ale Copei America.

Uruguayenii au deschis scorul prin Gimenez, in minutul 29 al partidei, insa Lucas Barrios, fostul atacant al Borussiei Dortmund, acum la Montpellier, a egalat cu un minut inainte de pauza.

In celalalt meci al grupei, Argentina a invins cu 1-0 Jamaica, gratie unui gol marcat in minutul 11 de Gonzalo Higuain, dupa un assist dat de Angel Di Maria. Argentina a incheiat astfel pe primul loc si asteapta sa-si afle adversara din sferturi.

Uruguay 1-1 Paraguay | Echipele

Argentina 1-0 Jamaica | Echipele

Se stie primul sfert

Primul sfert de finala al Copei America 2015 se va disputa intre Chile, castigatoarea grupei A, si Uruguay, locul 3 in grupa B. Edinson Cavani se va lupta asfel cu Arturo Vidal si Eduardo Vargas pentru calificare.

Interesant este ca uruguayenii sunt cei care si-au capatat faima de cei mai ireverentiosi oaspeti la turneele finale ale Copei America. Uruguayul a eliminat de nu mai putin de 5 ori tarile gazda ale competitiei, fie ca a fost vorba de Argentina, Paraguay ori Venezuela.

Seria a inceput in 1987, atunci cand Uruguay a eliminat tara gazda, Argentina, in semifinale, dupa un 1-0. In 1999, Uruguayul a trecut de Paraguay in sferturile competitiei, la loviturile de la 11 metri, pentru ca in 2007 sa invinga Venezuela cu un sec 4-1 tot in sferturi.

In fine, in 2011, la ultima editie a Copei America, nationala celestilor a invins din nou Argentina, inca o data tara gazda, in faza sferturilor, dupa loviturile de departajare. Uruguayul este detinatoarea trofeului in acest moment.