VIDEO S-a prăbușit în timpul meciului și a început să aibă convulsii! Jucătorii au făcut zid în jurul său. Imagini cu puternic impact emoțional

AZ Alkmaar Bas Dost Nijmegen Fotbal extern Bas Dost s-a prăbușit în timpul meciului AZ Alkmaar - Nijmegen / Sursa foto: Captură Twitter
Data publicarii: Duminica 29 Octombrie 2023, 19:56
Data actualizarii: Duminica 29 Octombrie 2023, 20:12

Meciul dintre AZ Alkmaar și Nijmegen din Eredivisie a fost întrerupt.

Cele două echipe s-au întâlnit în etapa cu numărul 10 din Eredivisie, iar oaspeții conduceau cu 2-1, după golurile marcate de Dost și Mattsson în prima repriză. Pentru Alkmaar a înscris Pavlidis, în minutul 57. Partida a fost însă întreruptă în minutul 90, după ce s-au petrecut scene șocante pe teren.

Atacantul gazdelor, Bas Dost (34 ani), s-a prăbușit la centrul terenului în timpul unui atac de-ale gazdelor. Deși inițial arbitrul a lăsat faza să curgă, după ce Dost s-a prăbușit fără să aibă vreun adversar în zonă, partida a fost imediat oprită, jucătorul având convulsii.

Fotbaliștii au făcut zid în jurul său, pentru a-l proteja cât timp primea primul ajutor. Clubul olandez a confirmat că jucătorul este conștient și dus la spital pentru a primi îngrijiri.

Bas Dost, ”călăul” FCSB-ului

Bas Dost a evoluat în perioada 2016-2019 la Sporting Lisabona, alături de care a evoluat în preliminariile UEFA Champions League împotriva celor de la FCSB, în sezonul 2017-2018.

După 0-0 la Lisabona, Sporting a tranșat calificarea la București cun un categoric 5-1. Bas Dost a reușit atunci să înscrie un gol și să ofere un assist.

În cariera sa, Bas Dost a evoluat pentru Heerenveen, Wolfsburg, Eintracht Frankfurt, Club Brugge, Utrecht și NEC Nijmegen.