OFICIAL Raul Florucz a fost prezentat la noua sa echipă! Transfer de 5.000.000€

Raul Florucz a fost prezentat la noua sa echipă! Transfer de 5.000.000€ Fotbal extern

Raul Florucz (24 de ani) a semnat cu noua sa echipă, Union Saint-Gilloise, campioana Belgiei.

După doi ani la Olimpija Ljubljana, Florucz, cel care a ales recent să reprezinte naționala Austriei, a semnat cu Union Saint-Gilloise în schimbul sumei de cinci milioane de euro.

Raul Florucz, oficial la campioana Belgiei

În sezonul recent încheiat, Union Saint-Gilloise a câștigat un titlu istoric, al 12-lea din palmaresul clubului și primul după o așteptare de 90 de ani!

”Îi urăm bun-venit lui Raul Florucz la Bruxelles, la campioana Belgiei, la Royale Union Saint-Gilloise”, a transmis noua echipă a lui Florucz.

Raul Florucz era așteptat la naționala României, dar a debutat pentru Austria

Florucz s-a născut în Vöcklabruck (Austria) din părinți români, însă nu a jucat niciodată în țara noastră. Mare parte din juniorat și-a făcut-o în academia lui LASK Linz, iar în perioada 2019-2023 a fost legitimat în Croația la Lokomotiva Zagreb.

În ultimele luni, Florucz anunța că este dispus să obțină cetățenia română și să fie eligibil pentru naționala lui Mircea Lucescu. Între timp, Austria a intrat pe fir, iar selecționerul Ralf Rangnick l-a debutat pe atacant într-un meci cu Serbia, disputat în martie.

Publicitate
ARTICOLE PE SUBIECT
Modifică setările cookies
Don’t miss out on our news and updates! Enable push notifications
Get notifications about important news!