Ongenda a dat lovitura și se pregătește de Champions League! Fostul ”magician” de la FC Botoșani a câștigat titlul

hervin ongenda Apollon Limassol Cipru FC Botosani Paris Saint-Germain Fotbal extern
Data publicarii: Luni 16 Mai 2022, 13:47
Data actualizarii: Luni 16 Mai 2022, 13:48

Mijlocașul francez crescut de Paris Saint-Germain joacă din acest an în Cipru, la Apollon Limassol.

Hervin Ongenda, fostul jucător al lui FC Botoșani, a devenit campion în Cipru cu Apollon Limassol, echipă la care s-a transferat la începutul acestui an.

În etapa de duminică, Apollon a învins-o cu 4-1 pe Aris în derby-ul orașului Limassol, a câștigat titlul după o pauză de 16 ani și va evolua în turul al treilea preliminar din Champions League.

15 minute și o pasă de gol pentru Ongenda în meciul care i-a adus titlul lui Apollon

Ongenda a jucat doar în ultimul sfert de oră, suficient însă cât să ofere o pasă decisivă la ultimul gol al formației sale.

Format la Paris Saint-Germain, francezul a ajuns prima oară la Botoșani în vara lui 2018. După o experiență nereușită la Chievo Verona, Ongenda a revenit la echipa din Liga 1, de unde s-a transferat la Apollon Limassol în ianuarie.