VIDEO "Nu va fi ultima dată". Anunțul îngrijorător făcut de Lionel Messi după meciul de la națională

Lionel Messi Argentina Fotbal extern
Data publicarii: Vineri 08 Septembrie 2023, 09:54
Data actualizarii: Vineri 08 Septembrie 2023, 10:16

Argentina şi-a început campania de apărare a titlului de campioană mondială cucerit în luna decembrie

Selecționata sud-americană a obținut o victorie la limită în faţa Ecuadorului, scor 1-0, graţie unui gol marcat de Lionel Messi, în preliminariile Cupei Mondială 2026.

Starul argentinian a trimis balonul în plasă cu o execuţie superbă din lovitură liberă, în minutul 76 al partidei disputate pe stadionul Monumental din Buenos Aires, în faţa a 86.000 de spectatori.

Căpitanul naţionalei a înscris al 29-lea său gol în preliminariile sud-americane ale Cupei Mondiale, egalând recordul atacantului uruguayan Luis Suarez. Lionel Messi a ajuns totodată la 104 goluri în 176 de selecţii, fiind al treilea marcator din istoria fotbalului la nivel de echipă naţională, după Cristiano Ronaldo (123 goluri) şi Ali Daei (108 goluri).

Ce a declarat Lionel Messi după victoria cu Ecuador

Schimbat în minutul 89, jucătorul lui Inter Miami a oferit un scurt interviu la finalul partidei, dezvăluind că resimte oboseala acumulată în ultima perioadă.

"Și-au schimbat de curând antrenorul, însă au arătat foarte bine. Suntem conștienți că fiecare meci va fi dificil. E plăcut să împart recordul cu Luis Suarez. Am fost puțin obosit și de aceea am cerut schimbarea. Probabil nu va fi ultima dată când se întâmplă asta, când o să ies în timpul partidelor.

Pare că a trecut mult timp de când am câștigat titlul, obiectivul este să rămânem competitivi", a declarat căpitanul argentinian.

Și Lionel Scaloni, selecționerul campioanei mondiale, a vorbit despre situația lui Messi: "Mi-a cerut să-l scot, altfel nu aș fi făcut-o. Vom vedea dacă este vreo problemă majoră, a simțit ceva. Va face niște teste. Dacă este ok va juca, dacă nu, nu"