VIDEO Nebunie la Yaounde! Camerun a câștigat finala mică la Cupa Africii, după ce în minutul 71 era 3-0 pentru adversari

Camerun Burkina Faso cupa africii Toni Conceicao Fotbal extern
Data publicarii: Duminica 06 Februarie 2022, 08:22
Data actualizarii: Duminica 06 Februarie 2022, 08:23

Echipa lui Toni Conceicao a reușit să revină incredibil și a obținut locul 3 la Cupa Africii.

Naţionala Camerunului a obţinut medaliile de bronz la Cupa Africii pe Naţiuni la fotbal, pe care a găzduit-o, după ce a învins-o pe Burkina Faso cu 5-3 la loviturile de departajare, sâmbătă, la Yaounde, în finala mică a competiţiei.

Camerun, locul 3 la Cupa Africii, după un meci nebun contra celor din Burkina Faso

Meciul a fost unul foarte spectaculos, scorul fiind de 3-3 după cele 90 de minute regulamentare, după ce Burkina Faso a condus cu 3-0.

Finalistă în 2013 şi medaliată cu bronz în 2017, Burkina a condus prin golurile marcate de Steeve Yago (24), Andre Onana (43, autogol) şi Djibril Ouattara (49). ''Leii neîmblânziţi'', pregătiţi de portughezul Antonio Conceicao (ex-CFR Cluj), au avut o revenire senzaţională în ultimele 20 de minute, marcând prin Stephane Bahoken (72) şi Vincent Aboubakar (85, 88), golgheterul turneului, cu 8 reuşite.

Eroul Camerunului, cvintuplă campioană a Africii, a fost în cele din urmă portarul Onana, care a făcut uitat autogolul din min. 43 la loviturile de departajare, apărând şutul lui Ibrahim Blati Toure.

Aboubakar, Ngamaleu, Toko Ekambi, Kunde Malong şi Oyongo au marcat pentru gazde, iar Kabore, Soumaila Ouattara şi Yago au punctat pentru burkinabezi.

Finala mică a fost o repetiţie a meciului de deschidere, în care Camerunul s-a impus cu 2-1, printr-o dublă a lui Aboubakar, după ce ''armăsarii'' au deschis scorul.

Duminică, finala competiţiei va opune selecţionatele Senegalului şi Egiptului, la Yaounde (21:00, ora României).

Burkina Faso - Camerun 3-3 (2-0); 3-5, la loviturile de departajare

Au marcat: Steeve Yago (24), Andre Onana (43, autogol), Djibril Ouattara (49), respectiv Stephane Bahoken (72) şi Vincent Aboubakar (85, 88).

Au executat în ordine loviturile de departajare: Vincent Aboubakar 0-1 (gol), Issa Kabore 1-1 (gol), Nicolas Ngamaleu 1-2 (gol), Soumaila Ouattara 2-2 (gol), Karl Toko Ekambi 2-3 (gol), Ibrahim Blati Toure 2-3 (ratare), Pierre Kunde 2-4 (gol), Steeve Yago 3-4 (gol), Ambroise Oyongo 3-5 (gol).