VIDEO Momente de panică la Cupa Africii! Sadio Mane s-a ciocnit de portarul advers și a rămas întins pe gazon

Sadio Mane Capul Verde cupa africii senegal Fotbal extern
Data publicarii: Marti 25 Ianuarie 2022, 20:30
Data actualizarii: Marti 25 Ianuarie 2022, 20:31

Senegal s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Africii, după ce a trecut de naționala din Capul Verde, scor 2-0.

Senegal a jucat în superioritate numerică din minutul 21, când mijlocașul Patrick Andrade a fost eliminat, iar repriza secundă a adus momente de panică după o ciocnire între Sadio Mane și portarul din Capul Verde, Vozinha.

Senegal, în sferturile Cupei Africii! Momente de panică pentru Sadio Mane

După o degajare lungă a portarului Edouard Mendy, Sadio Mane a rămas singur cu Vozinha, a ajuns primul la minge, însă starul lui Liverpool s-a dat cap în cap cu portarul adversarilor la marginea careului. Ambii jucători au rămas întinși pe gazon, iar goalkeeper-ul a fost eliminat direct, lăsându-și echipa în nouă oameni.

Starul lui Liverpool a rămas pe gazon după ciocnire și a reușit să marcheze golul de 1-0 cinci minute mai târziu.

Ulterior, Mane nu a mai putut continua, iar în minutul 70 a fost înlocuit cu Dieng, care a stabilit scorul final în prelungiri: Senegal - Capul Verde 2-0.

În sferturile de finală de la Cupa Africii, Senegal va înfrunta învingătoarea din partida Mali - Guineea Ecuatorială.