VIDEO Senegal a dat de pământ cu Brazilia lui Vinicius și Richarlison! Căpitanul Marquinhos și-a dat autogol

nationala Braziliei Richarlison Sadio Mane senegal Vinicius Fotbal extern
Data publicarii: Miercuri 21 Iunie 2023, 10:48
Data actualizarii: Miercuri 21 Iunie 2023, 11:01

Amicalul Brazilia - Senegal s-a disputat în Portugalia, pe stadionul ”Jose Alvalade” din Lisabona.

Naţionala de fotbal a Braziliei, fără un selecţioner titular şi fără vedeta Neymar (accidentat), a fost învinsă de reprezentativa Senegalului cu scorul de 4-2 (1-1), marţi seara, la Lisabona, într-un meci amical, transmite AFP.

Selecao a reuşit să deschidă scorul prin Lucas Paqueta (10), din centrarea lui Vinicius Junior, dar ''Leii din Teranga'' au egalat prin Mouhamadou Diallo, care a profitat de o minge degajată greşit de apărarea auriverde.

Sadio Mane, devastator în fața fundașilor brazilieni

După pauză a intrat în scenă Sadio Mane, care a provocat autogolul lui Marquinhos (52), iar apoi a mărit avantajul africanilor (55).

Marquinhos s-a revanşat pentru eroarea comisă şi a redus din ecart (58), dar Brazilia nu a reuşit nici măcar egalarea, primind un nou gol în minutele adiţionale, când Mane a transformat un penalty (90+7).

Brazilia așteaptă numirea noului selecționer

Brazilia are o singură victorie în cele trei meciuri amicale jucate contra echipelor africane, 4-1 cu Guineea, sâmbătă, la Barcelona, pierzând în faţa Marocului în martie la Tanger (1-2) şi acum în faţa Senegalului.

Selecao a fost condusă de pe margine în meciul de pe Stadionul ''Jose Alvalade'' de interimarul Ramon Menezes, selecţionerul echipei Under-20, în aşteptarea posibilei numiri a lui Carlo Ancelotti.

Echipele din Brazilia - Senegal 2-4

Brazilia: Ederson - Danilo, Eder Militao, Marquinhos (căpitan), Ayrton (Alex Telles, 74) - Bruno Guimaraes, Joelinton (Veiga, 67) Malcom (Roni, 56), Paqueta (Andre, 74), Vinicius Junior - Richarlison (Pedro, 56).

Selecţioner: Ramon Menezes.

Senegal: Mory Diaw - Y. Sabaly, Koulibaly (căpitan), Niakhate, Jakobs - Ciss (Kouyate 82), N. Mendy, Pape Alassane Gueye (Krepin Diatta, 82) - H. Diallo (Jackson 87), I. Sarr, Mane.

Selecţioner: Aliou Cisse.

Arbitru: Gustavo Correia (Portugalia).