VIDEO Moment istoric în derby-ul Moldovei: doi gemeni veniți de la 6.000 de kilometri au fost adversari și au marcat!

Sheriff Tiraspol João Paulino joao paulo Zimbru Chisinau Fotbal extern
Data publicarii: Luni 08 Aprilie 2024, 21:55
Data actualizarii: Luni 08 Aprilie 2024, 21:56

Sheriff Tiraspol a revenit în cursa pentru titlul din Republica Moldova.

Cu interimarul Victor Mihailov pe bancă, Sheriff a câștigat clar derby-ul cu Zimbru Chișinău, scor 4-1. Zimbru Chișinău e pe locul doi în clasamentul din play-off, cu șapte puncte, în timp ce Sheriff e pe trei, cu șase. Lider rămâne Petrocub, cu zece puncte.

Meciul a consemnat și un moment istoric în fotbalul mondial: doi jucători gemeni care au evoluat unul împotriva altuia și amândoi au marcat!

Doi gemeni din Capul Verde au fost adversari în derby-ul Moldovei și au marcat!

João Paulo Fernandes, de la Sheriff, și João Paulino, de la Zimbru, sunt originari din Capul Verde și au 25 de ani. Ambii au ajuns în Republica Moldova din Portugalia, unul de la Feirense, celălalt de la Leça.

În derby-ul jucat duminică, João Paulo Fernandes a reușit o „dublă”. A punctat pentru 1-0 în minutul 15 și pentru 3-1 în minutul 45. Fratele său, João Paulino, a reușit unicul gol al celor de la Zimbru în minutul 29.

Cei doi sunt fotbaliști importanți pentru echipele lor. João Paulo Fernandes, de la Sheriff, a jucat 29 de meciuri pentru gruparea din Tiraspol în acest sezon. A reușit cinci goluri și cinci pase decisive.

Fratele său, de la la Zimbru, a marcat cinci goluri în 11 apariții. Patru dintre aceste goluri le-a înscris în ultimele trei meciuri! Ambii jucători sunt internaționali pentru naționala statului Capul Verde.