VIDEO Moment antologic: selecționerul român din Africa a uitat scorul la interviul de după meci! Cum a reacționat reporterul

Mario Marinica Liberia Preliminarii Cupa Mondiala Fotbal extern
Data publicarii: Joi 06 Iunie 2024, 17:48
Data actualizarii: Joi 06 Iunie 2024, 17:51

Românul e neînvins pe banca selecționatei africane.

Din februarie 2024, românul Mario Marinică (59 de ani) este selecționerul naționalei de fotbal a Liberiei, țara faimosului George Weah, fost Balon de Aur. Românul, fost antrenor la academia lui Arsenal, are deja experiență bogată în Africa, după ce timp de doi ani a fost selecționerul statului Malawi.

Mario Marinică, rezultat mare cu Liberia în preliminariile Mondialului

Într-un meci din preliminariile Cupei Mondiale, Liberia lui Mario Marinică a reușit un rezultat excelent în deplasare, cu Namibia, scor 1-1. Condusă din minutul opt, echipa românului a revenit pe tabelă în minutul 65, prin golul lui Terry Sackor.

În urma acestui rezultat, Liberia ocupă poziția a treia în grupa H a preliminariilor africane. Formația lui Marinică are patru puncte după trei jocuri. Lider este Tunisia, cu nouă puncte, în timp ce Namibia este pe doi, cu șapte puncte.

La Cupa Mondială se califică prima clasată, în timp ce formația de pe locul doi are posibilitatea de a ajunge la turneul final printr-un play-off. În grupa Liberiei se mai află Malawi, fosta echipă a lui Mario Marinică, São Tomé și Guineea Ecuatorială.

Moment antologic: „Așa am reușit să obținem victoria. Îmi pare rău, un egal!”

La interviul de după meci, Mario Marinică s-a declarat extrem de mulțumit de rezultatul obținut cu Namibia, dar a făcut și o mică gafă. „Namibia e o echipă foarte bună, mult mai bună decât a noastră. Dar am avut un plan, l-am executat, iar la pauza meciului ne-am adaptat. Și așa am reușit să obținem victoria. Îmi pare rău, un egal. Se simte ca o victorie”, a spus românul, râzând, la fel ca jurnalistul care l-a intervievat.

„Ca să fiu sincer, nu cred că se pune problema să ne calificăm la Cupa Mondială. Încercăm să facem tot ce putem. Avem adversari puternici în această grupă, ca Tunisia sau Guineea Ecuatorială. Dar ne jucăm șansele, mai sunt multe meciuri.

Încercăm să facem cât mai multe puncte posibile. Și dacă ajungem cumva pe locul doi în grupă, așa să fie”, a mai zis Mario Marinică.

• 3 meciuri are Mario Marinică pe banca Liberiei: o victorie (2-0 cu Djibouti) și două egaluri (0-0 cu Djibouti și 1-1 cu Namibia).

Rezumat Namibia - Liberia 1-1