VIDEO Messi a „comis-o” din nou! A marcat la capătul unei faze „de pe altă planetă”. Apărarea adversă, făcută șah-mat

Lionel Messi Inter Miami MLS Fotbal extern Leo Messi
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Duminica 27 August 2023, 12:02
Data actualizarii: Duminica 27 August 2023, 12:08

Lionel Messi a făcut din nou spectacol în Statele Unite ale Americii, la primul său meci în MLS.

Lionel Messi a marcat din nou sâmbătă pentru Inter Miami, la debutul său în MLS, starul argentinian, introdus în minutul 60, punctând în meciul câştigat cu 2-0 în faţa lui New York Red Bulls, prima victorie a clubului din Florida în campionat de la mijlocul lui mai.

Ultimul succes al lui Inter Miami în MLS a avut loc pe 14 mai împotriva lui New England Revolution şi a fost urmat de o lungă serie de 11 meciuri fără victorie, cu opt înfrângeri şi trei egaluri. Echipa din Miami s-a metamorfozat însă după venirea argentinianului: ea a obţinut primul trofeu din scurta sa istorie, Leagues Cup, după un parcurs fără greşeală, iar la sfârşitul săptămânii viitoare va juca finala US Open Cup împotriva lui Houston Dynamo.

Messi face spectacol în MLS

Messi a înscris în minutul 89 al partidei cu New York Red Bulls. Scorul fusese deschis de Diego Gomez în minutul 37.

După reuşita de sâmbătă, Messi are 11 goluri în nouă meciuri pentru Inter Miami.

Inter Miami nu mai este pe ultimul loc în Conferinţa de Est după această victorie şi îi cedează lanterna roşie lui

Toronto FC. Totuşi, gruparea din Florida este departe de o eventuală calificare în play-off, fiind la 11 puncte de Chicago, aflată pe locul 9, ultimul care duce la baraj.

„De pe altă planetă!”, așa au descris cei de la Inter Miami faza care a dus la reușita lui Lionel Messi, în meciul cu New York Red Bulls, scor 2-0.