Meci scandalos la Mondialul U21! Ce au facut nationalele Portugaliei si Suediei in ultimele minute ale partidei

Campionatul Mondial U21 Italia Portugalia Suedia Fotbal extern
Data publicarii: Joi 25 Iunie 2015, 18:11
Data actualizarii: Joi 25 Iunie 2015, 18:24

Duelul dintre Portugalia si Suedia, ultimul din grupa B a Mondialului U21, a provocat revolta printre fanii fotbalului, dar mai ales in Italia, tara afectata direct de "micul blat" pus la cale chiar pe teren.

Cele doua nationale s-au calificat impreuna in faza urmatoare a competitiei, dupa ce au dat-o la pace in meciul direct. Portugalia si Suedia au incheiat 1-1, insa nu scorul a fost cel care a socat, ci desfasurarea ultimelor minute.

Jucatorii celor doua echipe au facut non-combat in ultimele minute ale partidei, suedezii oprindu-se si "admirandu-si" adversarii cum schimba pase in propria jumatate.

Victima colaterala a fost Italia, cea care a terminat la egalitate de puncte cu Suedia, insa care a avut dezavantajul meciului direct, pierdut cu 1-2.

La final, un fotbalist suedez, Victor Nilsson Lindelof, a recunoscut chiar ca "blatul" a fost decis pe teren: "I-am spus lui Bernardo Silva (n.r unul dintre jucatorii Portugaliei) ca noi o sa o lasam mai moale".

Dupa meci, Stefano Sturaro, fotbalist la Juventus si unul dintre jucatorii importanti ai Italiei U21, a scris si el pe Twitter: "Cainii sarbatoresc pe cadavrele leilor, crezand ca au castigat. Leii raman insa lei, iar cainii vor fi intotdeauna caini".

Portivit presei din Anglia, nu este exclus ca FIFA sa deschida o procedura disciplinara in cazul celor doua echipe.