Mbappe, record după record! Francezul strălucește la PSG și în Liga Campionilor

kylian mbappe Club Brugge Liga Campionilor Lionel Messi PSG Fotbal extern
Data publicarii: Miercuri 08 Decembrie 2021, 08:27
Data actualizarii: Miercuri 08 Decembrie 2021, 08:40

Echipa din Paris a demolat-o în ultimul meci din grupe pe Club Brugge, scor 4-1.

Kylian Mbappe a fost omul meciului de aseară dintre Paris Saint-Germain și Club Brugge, scor 4-1.

Francezul a marcat o dublă în primele minute ale întâlnirii și i-a dat și un assist lui Lionel Messi, dovedind încă o dată că este și un pasator decisiv excelent, nu doar un golgheter. Mbappe a deschis scorul în secunda 70 și a făcut 2-0 în minutul 6 și 20 de secunde, într-un interval de doar cinci minute.

Mbappe a devenit și cel mai tânăr jucător din istoria Ligii Campionilor (la 22 de ani și 352 de zile) care ajunge la 30 de goluri marcate în competiție, cu dubla împotriva lui Brugge el având acum 31 de reușite.

Este și cel mai bun pasator din campionatul Franței

Mbappe a oferit cele mai multe assist-uri (8) dintre toți jucătorii din Ligue 1, depășindu-i pe Clauss (Lens, 7), Payet (Marseille, 6) și Simon (Nantes, 6).

La cele opt pase decisive din campionat se adaugă patru assist-uri în Liga Campionilor, iar principalii beneficiari ai serviciilor lui Mbappe au fost atât de criticații în acest sezon Messi și Neymar. Francezul rămâne însă și golgheterul lui PSG (7 goluri în Ligue 1, 11 în total).