LIGA CAMPIONILOR | Real Madrid - Inter 2-0, Dortmund - Besiktas 5-0, PSG - Brugge 4-1! Toate rezultatele serii din Champions League

Liga Campionilor uefa champions league Liga Campionilor
Iosif Pintilie
Data publicarii: Miercuri 08 Decembrie 2021, 00:20
Data actualizarii: Miercuri 08 Decembrie 2021, 00:13

Urmărim și comentăm împreună meciurile din Champions League pe www.sport.ro și pe facebook.com/sport.ro.

Faza grupelor din Uefa Champions League a ajuns la final. Marți și miercuri, în ultima rundă din grupe, se vor afla echipele care vor accede în faza eliminatorie a competiției.

Calculele în Grupa A sunt stabilite. Manchester City s-a calificat prima în optimi, în timp ce PSG are locul doi asigurat. Bătălia va fi pentru poziția a treia, care duce în Europa League, unde RB Leipzig și Brugge, au ambele 4 puncte după 5 meciuri.

Grupa A

PSG s-a distrat cu Brugge. Messi și Mbappe au reușit câte o dublă pentru gruparea din capitala Franței. De cealaltă parte, City a pierdut duelul cu RB Leipzig, dar rămâne pe locul întâi în grupă. PSG merge și ea în primăvara Champions League, în timp ce RB Leipzig va continua în Europa League.

PSG - Brugge 4-1 (Mbappe 2,7, Messi 38, 77/ Rits 68)

Minutul 77: GOL PSG! Messi transformă o lovitură de la 11 metri.

Minutul 68: GOL Brugge! Noa Lang îl servește pe Mats Rits, iar acesta înscrie pentru 3-1.

Minutul 38: GOL PSG! Messi înscrie dintr-o fază creată tot de el, și ajunge la patru goluri în acest sezon de UEFA Champions League.

Minutul 7: GOL PSG! Mbbape face dubla cu un voleu spectaculor, din centrarea lui Di Maria.

Minutul 2: GOL PSG! Mendes centrează, iar Migniolet respinge până la Mbappe, care înscrie.

Minutul 1: A început meciul!

RB Leipzig - Manchester City 2-1 (Szoboszlai 24, Silva 71 / Zinchenko 77)

Minutul 83: Walker este eliminat.

Minutul 77: Gol City! Ucraineanul Zinchenko înscrie, din centrarea lui Mahrez.

Minutul 17: GOL RB Leipzig! Suedezul Forsberg îl servește excelent pe Andre Silva, care marchează fără emoții.

Minutul 24: GOL RB Leipzig! Laimer îl servește excelent pe Szoboszlai, care înscrie în poarta echipei lui Guardiola.

Minutul 1: A început meciul.

Liverpool a reușit să câștige toate cele cinci meciuri din grupă, asigurându-și primul loc. În timp ce FC Porto, cu 5 puncte, AC Milan și Atletico Madrid, ambele cu 4 puncte, speră la un loc în optimile competiției.

Grupa B

AC Milan a sperat la o minune în duelul cu Liverpool, dar echipa lui Klopp s-a dovedit a fi o nucă prea puternică pentu liderul din Serie A. Liverpool și Atletico merg mai departe, în primăvara Champions League, în timp ce Porto va juca în Europa League. AC Milan, echipa lui Ciprian Tătărușanu nu va juca în primăvara europeană, în acest sezon.

AC Milan - Liverpool 1-2 (Tomori 29 / Salah 36, Origi 55)

Minutul 55: GOL Liverpool! Origi înscrie, după un șut ce a ajuns direct în vinclul porțiii lui Maignan.

Minutul 36: GOL Liverpool! Salah înscrie în poarta lui AC Milan.

Minutul 29: GOL AC Milan! Tomori înscrie în poarta lui Alisson.

FC Porto - Atletico Madrid 1-3 (Oliveira 90+5 / Griezmann 56, Correa 90, De Paul 90+3)

Minutul 90+5: Oliveira transformă o lovitură de la 11 metri și stabilește scorul final.

Minutul 90+3: GOL Atletico! De Paul înscrie pentru 3-0.

Minutul 90: GOL Atletico! Correa finalizează cu gol o acțiune individuală!

Minutul 56: GOL Atletico! Griezmann înscrie pentru 1-0.

Cu 5 succese în 5 partide, Ajax este sigură de locul în optimile Champions League, la fel cum este și Borussia Dormund sigură că va juca în Europa League în primăvara lui 2022.

Grupa C

Grupa C a oferit cele mai spectaculoase meciuri ale serii. S-au marcat 11 goluri în cele două partide jucate. Dortmund s-a impus cu 5-0 în fața lui Besiktas, dar va juca în Europa League. Ajax și Sporting merg mai departe, în Champions League.

Ajax - Sporting 4-2 (Haller 7, Anthony 42, Neres 58, Berghius 62 / Santos 23, Tabata 78)

Minutul 78: GOL Sporting! Tabata înscrie și reduce din diferență!

Minutul 63: GOL Ajax! Davy Klaassen îl servește excelent pe Berghius, iar acesta reia din prima direct în plasa portughezilor.

Minutul 58: GOL Ajax!  Rerr Schuurs îl servește excelent pe David Neres, iar acesta nu ezită și înscrie!

Minutul 42: GOL Ajax! Anthony înscrie, după o minge recuperată de el.

Minutul 23: GOL Sporting! Santos egalează pentru campioana Portugaliei

Minutul 7: GOL Ajax! Haller transformă o lovitură de la 11 metri.

Dortmund - Besiktas 5-0 (Malen 29, Reus 45+2, 53, Haaland 68, 81)

Minutul 81; GOL Dortmund! Haaland reușește dubla.

Minutul 68: GOL Dortmund! Haaland își trece numele pe lista marcatorilor, după ce a trimis puternic cu capul în plasa porții adverse, din centrarea lui Schulz.

Minutul 53: Gol Dortmund! Reus reușește dubla, din pasa lui Dahoud!

Minutul 45+2: GOL Dortmund! Reus transformă o lovitură de la 11 metri și duce scorul la 2-0.

Minutul 29: Gol Dortmund! Malen înscrpe pe contraatac.

Real Madrid și Inter și-au respectat blazonul de favorite și s-au calificat împreună în optimile Champions League, în timp ce Sheriff Tiraspol a reușit să îi ia fața lui Shakhtar și să claseze pe locul 3.

Grupa D

Sheriff și-a încheiat frumos aventura din Champions League. Gruparea din Republica Moldova a terminat la egalitate cu Shakhtar, care se va opri aici, în competițiile europene. Situația grupei era deja decisă din etapa precedentă: Real și Inter în Champions League, Sheriff în Europa League. nGalacticii s-au impus în meciul cu echipa lui Ionuț Radu cu scorul de 2-0, după golurile lui Kross și Asensio.

Real Madrid - Inter 2-0 ( Kross 17, Asensio 79)

Minutul 79: GOL Real! Carvajal îl servește excelent pe Asensio, care înscrie.

Minutul 17: GOL Real Madrid! Toni Kross șutează perfect și înscrie.

Shakhtar - Sheriff Tiraspol 1-1 (Fernando 42 / Nikolov 90+3)

Minutul 90+3: GOL Sheriff! Fostul jucător de la actuala Farul Constanța, Nikolov, înscrie în finalul partidei.

Minutul 42: GOL Shaktar! Fernando deschide scorul pentru Shakhtar.