Marco Rossi dezvăluie cum a dus Ungaria la un pas de EURO 2024: "Toți jucătorii mei au aceste calități"

marco rossi EURO 2024 Ungaria Fotbal extern
Data publicarii: Duminica 15 Octombrie 2023, 16:47
Data actualizarii: Duminica 15 Octombrie 2023, 16:45
Ungaria a făcut un pas major spre calificarea la EURO 2024, după ce a învins Serbia, la Budapesta, scor 2-1.
Pe Puskas Arena din Budapesta, în fața a peste 60.000 de fani, Ungaria a reușit să câștige derby-ul cu Serbia pentru primul loc, scor 2-1. Maghiarii sunt lideri în grupa G din preliminarii și au un meci în minus față de Serbia.

Marco Rossi dezvăluie cum a dus Ungaria la un pas de EURO 2024

Marco Rossi (59 de ani), selecționerul care a preluat Ungaria în 2018 și a obținut câteva rezultate remarcabile, ar fi la a doua calificare la un turneu european, după cel din 2020. Italianul a dezvăluit după meciul cu Serbia principalele calități ale naționalei maghiare.

"N-aș spune că ne-am atins vreun obiectiv momentan, însă cu siguranță avem toate șansele. Nu există vreun mare secret. Echipa noastră luptă, are o inimă mare și dă dovadă de modestie. Toți jucătorii au aceste calități - atât cei care joacă, cât și cei care stau pe bancă.

Ne așteptam să suferim la capitolul fizic contra Serbiei, iar superioritate lor s-a văzut la anumite faze fixe, însă a fost vorba de o victorie obținută cu inima. Jucătorii s-au depășit în această seară.

Din punct de vedere tehnic și tactic, cred că Serbia rămâne cea mai puternică echipă din grupă, însă inima, atitudinea corectă și puțin noroc au făcut ca noi să câștigăm", a spus Marco Rossi, după meci, potrivit Nemzeti Sport.

Ungaria și-a consolidat primul loc și e foarte aproape de calificarea la EURO

Toate cele trei goluri s-au marcat în prima repriză. Barnabas Varga, atacantul lui Ferencvaros, a deschis scorul în minutul 20, iar Serbia a egalat rapid, în minutul 33, grație reușitei lui Strahinja Pavlovic. Ungaria a revenit în avantaj la următoarea fază, Roland Sallai marcând pentru 2-1.

Actul secund a adus numeroase ocazii la ambele porți, inclusiv două bare ale Serbiei la aceeași fază, însă Ungaria a reușit să mențină rezultatul și a făcut un pas uriaș spre calificarea la EURO 2024.

Ungaria ocupă primul loc în grupa G, cu 13 puncte, la trei lungimi în fața Serbiei. Distanța dintre echipa condusă de Marco Rossi și Muntengru, locul 3, este acum de 5 puncte, cu trei meciuri rămase de disputat. Tot în grupa G, sâmbătă, Lituania a câștigat pe terenul Bulgariei, 2-0.