Ungaria e ca și calificată la EURO 2024 după victoria uriașă cu Serbia! Rezultatele serii din preliminarii

Ungaria EURO 2024 Fotbal extern
Data publicarii: Sambata 14 Octombrie 2023, 23:47
Data actualizarii: Sambata 14 Octombrie 2023, 23:46

Sâmbătă s-a disputat o nouă serie de meciuri din preliminariile EURO 2024, iar Ungaria s-a apropiat și mai mult de obținerea biletelor pentru turneul final.

Pe Puskas Arena din Budapesta, în fața a peste 60.000 de fani, Ungaria a reușit să câștige derby-ul cu Serbia pentru primul loc, scor 2-1. Maghiarii sunt lideri în grupa G din preliminarii și au un meci în minus față de Serbia.

Ungaria, foarte aproape de calificarea la EURO 2024

Toate cele trei goluri s-au marcat în prima repriză. Barnabas Varga, atacantul lui Ferencvaros, a deschis scorul în minutul 20, iar Serbia a egalat rapid, în minutul 33, grație reușitei lui Strahinja Pavlovic. Ungaria a revenit în avantaj la următoarea fază, Roland Sallai marcând pentru 2-1.

Actul secund a adus numeroase ocazii la ambele porți, inclusiv două bare ale Serbiei la aceeași fază, însă Ungaria a reușit să mențină rezultatul și a făcut un pas uriaș spre calificarea la EURO 2024.

Ungaria ocupă primul loc în grupa G, cu 13 puncte, la trei lungimi în fața Serbiei. Distanța dintre echipa condusă de Marco Rossi și Muntengru, locul 3, este acum de 5 puncte, cu trei meciuri rămase de disputat. Tot în grupa G, sâmbătă, Lituania a câștigat pe terenul Bulgariei, 2-0.

În grupa C, Italia a trecut fără probleme de Malta, scor 4-0, iar Squadra Azzurra a urcat pe locul 2, cu 10 puncte, la trei lungimi în spatele Angliei și la egalitate cu Ucraina, dar cu un meci în minus.