Malta, surpriza serii in Europa! Bulgarii s-au facut de ras in fata unei echipe de "ospatari". Ce s-a intamplat: VIDEO

Data publicarii: Luni 17 Noiembrie 2014, 08:05
Data actualizarii: Luni 17 Noiembrie 2014, 08:19

►A fost weekendul surprizelor in fotbal. Placute pentru unii, mai putin placute pentru altii!
►Dupa ce San Marino a reusit sa ia primul punct din istorie in preliminariile pentru EURO, Malta a detonat si ea "bomba"

A fost un weekend al surprizelor in faza preliminariilor pentru calificarea la Campionatul European din Franta. Dupa ce San Marino a reusit performanta de a obtine primul punct din istoria tarii, remizand pe terenul Estoniei, scor 0-0, jucatorii micutului stat Malta au produs si ei o mare surpriza.

Malta a reusit sa smulga un punct pe terenul Bulgariei, la Sofia, dupa un 1-1 absolut surprinzator!

Echipa antrenata de italianul Pietro Ghedin a inceput prost meciul de la Sofia, disputat pe stadionul Vasil Levski, iar Galabinov a deschis scorul in minutul 6. Cu toate acestea, bulgarii nu au mai reusit sa profite de ocazii, iar egalarea a venit ca un soc in minutul 49, atunci cand Failla a transformat un penalty.

Gazdele au acuzat golul primit si nu au mai reusit sa isi revina, ratand chiar si un penalty prin Ivelin Popov.

Malta a castigat astfel primul punct in grupa H de calificare, grupa in care primele trei locuri sunt ocupate de Croatia, Italia (cate 10 puncte) si Norvegia (9 puncte). Bulgaria se afla doar pe locul 4, cu tot atatea puncte acumulate, iar sansele pentru o prezenta la EURO par sa fie tot mai mici.

CLICK AICI PENTRU A VEDEA REZUMATUL MECIULUI

Bulgaria (4-2-3-1): Stoyanov - Terziev, Minev, Bodurov, Manolev - Milanov (58 Marquinhos), Iliev (71 Tonev) - Galabinov (58 Mitsanski), Dyakov, Aleksandrov - I. Popov
Antrenor: L. Penev

Malta (5-3-2): Hogg - Camilleri, Muscat, Caruana, Agius, Failla (81 Bezzina) - Briffa, Muscat, P. Fenech - Schembri (78 R. Fenech), Farrugia (90 Vella)
 Antrenor: P. Ghedin