Malcom Edjouma primește același tratament ca la FCSB. Ce s-a întâmplat la ultimul meci al lui Bari

Malcom Edjouma bari FCSB Fotbal extern
Data publicarii: Duminica 24 Septembrie 2023, 19:20
Data actualizarii: Duminica 24 Septembrie 2023, 19:18

Malcom Edjouma (26 de ani), împrumutat de FCSB la Bari, are parte de un start dificil la formația din Serie B.

După patru meciuri în care a fost introdus pe final și unul în care a fost rezervă neutilizată, Edjouma și-a trecut în cont primul joc ca titular la Bari, duminică, împotriva lui Catanzaro (2-2).

Malcom Edjouma, înlocuit după 45 de minute la primul meci ca titular la Bari

Edjouma a fost înlocuit după primele 45 de minute, o situație pe care a experimentat-o în numeroase rânduri și la FCSB. La pauză, Bari era condusă, 1-2, după ce gazdele au marcat prin Koutsoupias (28), iar Catanzaro a replicat prin Sounas (30) și Verna (45+1).

În locul lui Malcom Edjouma a fost introdus mijlocașul italian Gregorio Morachioli, iar Bari a reușit să egaleze în actul secund. Grecul Ilias Koutsoupias și-a trecut în cont dubla după reușita din minutul 57 și i-a adus un punct formației sale.

Edjouma a fost notat cu 6,5 de site-ul de specialitate Sofascore pentru repriza din partida cu Catanzaro. Mijlocașul francez a avut 21 de atingeri, 8 pase reușite din 13 încercate, un dribling și a câștigat patru dintre cele cinci dueluri în care a fost implicat.

Bari este neînvinsă în primele șase etape din Serie B. Echipa lui Malcom Edjouma a înregistrat o victorie și cinci remize și ocupă locul 9, cu 8 puncte.

Pentru împrumutul lui Edjouma până la finalul sezonului, Bari a plătit 200.000 de euro, iar clauza de transfer definitiv a fost stabilită la 600.000 de euro. Mutarea ar deveni obligatorie în cazul în care francezul evoluează în cel puțin 70% dintre partide sau dacă echipa promovează în Serie A.