Leo Messi l-a făcut să plângă pe fostul căpitan al Franței după finala Mondialului: „M-am dus în mașină! Trei zile am suferit!”

Leo Messi Franta Patrice Evra Fotbal extern
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Vineri 31 Martie 2023, 13:23
Data actualizarii: Vineri 31 Martie 2023, 13:25

Argentina a câștigat Campionatul Mondial din Qatar, impunându-se în finala cu Franța, la loviturile de departajare.

Franța a avut șansa să câștige al doilea titlu mondial consecutiv, însă a pierdut finața în fața Argentinei, după răsturnări spectaculoase de situație. Naționala lui Messi a intrat cu avantaj 2-0 la pauză grație golurilor marcate de căpitan și de Di Maria, însă Franța a reușit să întoarcă rezultatul și să trimită partida în prelungiri datorită lui Kylian Mbappe.

Naționala lui Didier Deschamps a fost aproape să închidă meciul în prelungiri, dar Kolo Muani, scăpat singur cu Emiliano Martinez, a șutat fix în blocajul ca la handbal al portarului argentinian.

Patrice Evra, șocat după finala Mondialului

Fostul căpitan al naționalei Franței, Patrice Evra, a vorbit despre finala Mondialului din Qatar, dezvăluind cât a suferit când a văzut desfășurarea partidei.

„Sincer, ce Campionat Mondial. Cu toate piesele care lipseau, faptul că am ajuns în finală și am pierdut...am fost aproape pentru că dacă Randal Kolo Muani înscria, eram din nou campioni mondiali. Sincer, m-a surprins.

Am văzut meciul în direct și am plâns. Nu m-am așteptat. Franța - Argentina, vă spun adevărul. Mi-am spus: 'Patrice, știu că iubești naționala Franței', dar m-a durut extrem de tare. Dar totuși, jos pălăria pentru echipa Franței.

Înscrie Kylian un hat-trick, marchezi trei goluri într-o finală și nu o câștigi. A fost incredibil, chiar și meciul ăsta, pierdeau cu 2-0, am spus că s-a terminat, în prima repriză am stricat totul. Ce s-a întâmplat era catastrofic. Prea multă emoție”, a declarat Patrice Evra conform RMC Sport