FOTO ȘI VIDEO La 38 de ani, Cristiano Ronaldo a vrut să recreeze un gol istoric contra lui PSG. Ce a ieșit

Cristiano Ronaldo al nassr PSG Fotbal extern
Data publicarii: Marti 25 Iulie 2023, 17:10
Data actualizarii: Marti 25 Iulie 2023, 17:12

Paris Saint-Germain și Al Nassr, echipa lui Cristiano Ronaldo, au disputat o partidă amicală la Osaka, marți, încheiată la egalitate, scor 0-0.

Fără Kylian Mbappe, aflat în plin scandal cu PSG, campioana Franței s-a folosit de un prim 11 solid din care nu au lipsit jucători precum Donnarumma, Hakimi, Skriniar, Henandez, Asensio sau Soler. Neymar a fost rezervă neutilizată.

Din echipa lui Al Nassr, cel mai sonor nume a fost cel al lui Cristiano Ronaldo, care a jucat 66 de minute. La formația saudită au mai evoluat Marcelo Brozovic și Alex Telles, cumpărați în această vară de la Inter, respectiv Manchester United.

În minutul 45, Cristiano Ronaldo a încercat o execuție spectaculoasă, însă nu a avut succes. Aflat la aproximativ opt metri de poarta lui Gianluigi Donnarumma, portughezul a primit o centrare din flancul drept și a reluat din foarfecă, însă a trimis pe lângă poartă. După execuție s-a ridicat imediat fanionul de la margine pentru ofsaid.

Tentativa lui CR7 a adus aminte de un gol istoric reușit de Cristiano Ronaldo. În sezonul 2017/2018, ultimul al său la Real Madrid, portughezul a uimit cu un gol din foarfecă împotriva lui Juventus, la un duel din sferturile UEFA Champions League. La fel ca acum, în poarta adversarilor era tot un italian, legendarul Gianluigi Buffon.

Cu cinci minute înainte de această execuție, Ronaldo a mai avut ocazie în meciul cu PSG. Portughezul a primit o centrare de la Ghareeb în careu și a finalizat cu o execuție din prima, însă Donnarumma a reușit o paradă spectaculoasă.

Tot în Japonia, Al Nassr va mai avea parte de un meci tare. Echipa lui Cristiano Ronaldo va înfrunta Inter Milano, finalista UEFA Champions League, joi, de la ora 13:15.

Noul campionat din Arabia Saudită începe la jumătatea lunii august. Cristiano Ronaldo mai are doi ani de contract cu Al Nassr și este așteptat să își ducă la bun sfârșit înțelegerea cu saudiții, moment în care va avea 40 de ani.