Italia - Belgia 2-1. ”Squadra Azzurra” câștigă finala mică din UEFA Nations League

italia - belgia Belgia Italia UEFA Nations League Fotbal extern Italia - Belgia 2-1
Data publicarii: Duminica 10 Octombrie 2021, 18:53
Data actualizarii: Duminica 10 Octombrie 2021, 18:55

Italia a câștigat finala mică a UEFA Nations League, cu Belgia, scor 2-1. Campioana europeană nu a avut emoții pe Allianz Stadium din Torino.

Nicolo Barella a deschis scorul în debutul primei reprize, cu un șut de la marginea careului. În minutul 65, Domenico Berardi a dus scorul la 2-0, din penalty. Courtois a atins mingea, dar nu a putut să o respingă.

Belgienii au redus din diferență în minutul 87. Ketelaere a înscris din pasa lui Kevin De Bruyne, iar meciul s-a încheiat cu victoria Squadrei Azzurra, scor 2-1.

De la 21:45, în direct la PRO TV, este marea finală a UEFA Nations League, dintre Spania și Franța. Partida se va disputa pe stadionul San Siro din Milano.

Italia - Belgia 2-1. Echipele:

Italia: Donnarumma - Di Lorenzo, Acerbi, Bastoni, Emerson - Barella, Locatelli, Pellegrini - Berardi, Raspadori, Chiesa

Belgia: Courtois - Alderweireld, Denayer, Vertonghen - Castagne, Witsel, Tielemans, Saelemaekers - Vanaken, Batshuayi, Carrasco