Fostul antrenor al Rapidului continuă comedia: discurs à la Gigi Becali după ce a debutat cu stângul la Cupa Africii

Jose Peseiro cupa africii Nigeria Rapid Fotbal extern
Data publicarii: Duminica 14 Ianuarie 2024, 22:30
Data actualizarii: Duminica 14 Ianuarie 2024, 22:28

Jose Peseiro (63 de ani) continuă să nu aibă rezultate la o super națională.

Nigeria, echipa antrenată de fostul tehnician de la Rapid, a debutat la Cupa Africii cu un rezultat dezamăgitor. „Super vulturii” au terminat la egalitate, scor 1-1, cu Guineea Ecuatorială, în grupa A, din care mai fac parte gazda Coasta de Fildeș și Guineea-Bissau.

Salvador a deschis scorul pentru Guineea Ecuatorială, în minutul 36. Vedeta Osimhen a egalat și a stabilit scorul final două minute mai târziu, în ciuda faptului că nigerienii au dominat copios meciul.

Jose Peseiro s-a „transformat” în Gigi Becali: „Dumnezeu dă, Dumnezeu ia!”

La finalul meciului, Jose Peseiro a avut un discurs demn de Gigi Becali. „Dumnezeu îți dă și Dumnezeu îți ia! Să sperăm că Dumnezeu ne va da următorul meci”, a spus antrenorul portughez, imediat după meci.

Declarația tehnicianului lusitan a fost taxată de fanii nigerieni, în contextul în care Peseiro câștigă o avere la Lagos: 70.000 de euro pe lună! „Nu sunt fericit cu egalul, nici jucătorii mei nu sunt. Ar fi trebuit să câștigăm. Dar am jucat bine, am avut ocazii. Sper să menținem această atitudine în meciurile următoare”, a mai zis portughezul.

Nigeria va întâlni în jocul următor țara gazda, Coasta de Fildeș, într-o întâlnire care ar putea fi decisivă pentru calificarea în optimi. Meciul va avea loc joi, 18 ianuarie, la Abidjan.

Jose Peseiro, bilanț slab la cârma Nigeriei

Jose Peseiro are un bilanț modest pe banca Nigeriei. Lusitanul îi pregătește pe „super vulturi” din mai 2022. În 16 meciuri, fostul antrenor de la Rapid are doar șase victorii. A remizat de patru ori și a pierdut șase confruntări.

Cu portughezul la timonă, Nigeria a început dezastruos campania de calificare pentru Mondialul din 2026. Un 1-1 cu Lesotho, acasă, a fost urmat de un alt rezultat de egalitate, 1-1 în Zimbabwe.

Aflată pe locul 42 în clasamentul FIFA, Nigeria are în componență nume grele, precum Victor Osimhen, Samuel Chukwueze, Alex Iwobi sau Kelechi Iheanacho.