Finalissima Argentina Giorgio Chiellini Italia Lionel Messi Fotbal extern
Data publicarii: Miercuri 01 Iunie 2022, 23:42
Data actualizarii: Miercuri 01 Iunie 2022, 23:52

Finalissima, Italia - Argentina s-a terminat cu victoria ”pumelor”, scor 0-3.

Finalissima | Italia - Argentina 0-3

Minutul 90+4: Final de meci! Argentina câștigă ”Finalissima” cu Italia, scor 3-0.

Minutul 90+4: GOOOOL Argentina! Dybala înscrie cu un șut pe jos, după o acțiune personală a lui Messi, care a pasat excelent pentru colegul său înainte de a fi deposedat.

Minutul 69: Messi încearcă poarta cu un șut de la distanță, cu stângul, dar Donnarumma reușește să respingă!

Minutul 64: Ocazie mare pentru Argentina! De pe partea dreaptă, Messi trimite cu exteriorul în careu, mingea trece prin fața lui Donnarumma și ajunge la Lo Celso, care trimite în plasa laterală.

Minutul 60: Ocazie pentru Argentina! Donnarumma respinge în corner un șut al lui Di Maria.

Minutul 46: S-a reluat jocul!

Minutul 45+2: PAUZĂ!

Minutul 45+2: GOOOOL Argentina! Di Maria duce scorul la 2-0 înainte de pauză, din pasa excelentă a lui Lautaro Martinez.

Minutul 28: GOOOOL Argentina! Messi intră în careu pe partea stângă, trimite în centrul careului către Lautaro Martinez, iar acesta reia din prima direct în plasa porții lui Donnarumma.

Minutul 28: Ocazie pentru Argentina! Messi reia din prima din interiorul careului, pe jos, dar Donnarumma reușește să rețină!

Minutul 21: O nouă șansă pentru ”Squadra Azzurra”! Belotti reia cu capul din interiorul careului, dar Martinez se opune deschiderii scorului.

Minutul 12: Ocazie pentru Italia! Raspadori încearcă un șut din marginea careului, dar mingea este prinsă de Emiliano Martinez.

Minutul 1: Fluier de start!

Echipele de start:

• Italia: Donnarumma - Di Lorenzo, Chiellini, Bonucci, Emerson - Jorginho, Pessina, Barella - Bernardeschi, Raspadori, Belotti
  • Rezerve: Cragno, Meret - Acerbi, Bastoni, Cristante, Florenzi, Lazzari, Locatelli, Pellegrini, Politano, Scamacca, Spinazzola
  • Argentina: Martinez - Romero, Molina, Otamendi, Tagliafico - Rodriguez, de Paul, Dybala - Messi, Martinez, Di Maria
  • Rezerve: Rulli, Armani - Acuna, Alvarez, Foyth, N.Gonzalez, Lo Celso, Mac Allister, Lisandro Martinez, Palacios, Papu Gomez, Pezzella

Partida va fi una specială și pentru Giorgio Chiellini, legendarul fundaș al Italiei, care va disputa ultimul meci pentru Squadra Azzurra. În această vară, veteranul o va părăsi și pe Juventus și va semna cu formația Los Angeles FC, din MLS.

De partea cealaltă, Argentina pregătește un atac stelar, cu Lionel Messi, Lautaro Martinez și Angel Di Maria așteptați titulari în ofensiva selecționerului Lionel Scaloni.

La conferința de presă premergătoare meciului, Roberto Mancini a vorbit despre absențele din lotul Italiei: "Ne pare rău că nu îi avem pe Chiesa, Immobile, Berardi și Verratti, dar jucătorii pe care îi avem la dispoziție vor da totul. Argentina este puternică, dar și noi suntem. Meciul acesta va fi finalul unui ciclu. Asta nu înseamnă că 15-20 de jucători se vor întoarce acasă, dar de miercuri vom alinia mai mulți tineri pentru a vedea dacă ne putem baza pe ei în viitor".

De partea cealaltă, Lionel Scaloni s-a arătat încântat de posibilitatea câștigării unui nou trofeu: "Ca jucător îmi plăcea foarte mult să joc pe un stadion ca acesta și în fața unor adversari de acesdt tip. Am prefera să jucăm mai des cu echipe din Europa. Recordul nostru de invincibilitate este doar un număr, o statistică irelevantă pentru noi".

• Finalissima se joacă într-o singură manșă. Dacă va fi egalitate după cele 90 de minute, cele două formații vor trece direct la executarea loviturilor de departajare.

Italia - Argentina | Echipele probabile

• Italia: Donnarumma - Di Lorenzo, Bonucci, Chiellini, Emerson - Barella, Jorginho, Pessina - Bernardeschi, Belotti, Insigne
  • Argentina: Emiliano Martinez - Foyth, Romerto, Otamendi, Acuna - De Paul, Rodriguez, Lo Celso - Messi, Martinez, Di Maria