Festivalul de la CAN | Nigeria este noua campioana a Africii! Nigeria 1 - 0 Burkina Faso! "Super Vulturii" au castigat fara emotii cel mai tare trofeu din Africa!

festivalul de la CAN Africa Burkina Faso Didier Drogba Nigeria Fotbal extern
Data publicarii: Duminica 10 Februarie 2013, 22:20
Data actualizarii: Duminica 10 Februarie 2013, 22:45

LIVESCORE DIN 195 DE CAMPIONATE PE WWW.SPORT.RO SI M.SPORT.RO

Cel mai tare meci de continentul african, cel mai frumos meci international din 2013. Acestea sunt cuvintele cu care descriu africanii finala Cupei Africii pe Natiuni. Meciul s-a jucat intre Nigeria si Burkina Faso.

Echipele de start:

Nigeria: Enyeama, Ambrose, Echielije, Oboabona, Omeruo, Mikel Obi, Mba, Onazi, Moses, Ideye, Uche

Burkina Faso: Diakite, Koffi, B.Kone, Koulibally, Panandetiguiri, D.Kone, Rouamba, Kabore, Pitroipa, Nakoulma, Bance

Un detaliu important al finalei este prezenta in teren a lui Pitroipa, la Burkina Faso. El a fost eliminat in meciul din semifinale, pe nedrept, iar oficialii din arbitraj au decis sa-i anuleze cartonasul si sa-l lase joace, cum era corect.

Din partea Nigeriei a venit imediat un gest de fair-play, mai exact antrenorul Keshi a spus ca se bucura foarte mult ca adversarii vor fi in formula completa si ca era normal sa fie asa.

LIVETEXT:

FINAL DE MECI! Nigeria este noua campioana de la Cupa Africii pe Natiuni! 1-0 pentru al treilea trofeu din palmaresul nigerienilor! Burkina Faso incheie cel mai bun parcurs mondial al sau in intreaga istorie fotbalistica!

Min 85. Faza superba in atacul Nigeriei! Doua 1-2-uri de mare efect si Moses a fost la un pas de gol! Ramane 1-0

Min 75. Ocazie mare si la poarta nigerienilor, cu sutul lui Sanou scos in ultima clipa de portarul Enyeama

Min 74. Musa se intinde pe jos in careul mare, in timp ce voia sa agate pasa lui Moses! Tot stadionul incepe sa aplaude ironic!

Min 68. Doua accidentari au fost pana acum din cauza terenului prost. Reluarile arata ca e vorba despre un gazon din care sare nisipul, in unele zone

Min 55. Eroare maxima a lui Moses! A parcurs 40 de metri cu mingea la picior si a vrut sa-i dea fundasului printre picioare, in loc de o fenta si un sut pentru 2-0! Colegii si-au pus mainile in cap!

Min 45. Final de prima repriza, Nigeria in avantaj!

Min 40. GOOL NIGERIA! 1-0, dupa o gafa mare a lui Koulibaly, fostul dinamovist! Sut din doua preluari, peste aparare, al lui Mba! AICI VIDEO

Min 38. Bakary Kone are o mare sansa de gol! Lovitura sa de cap trece putin pe langa. Burkina conteaza mai ales pe contraatac, in timp ce Nigeria tine mingea si incearca sa construiasca

Min 28. Al sut al lui Bance, de la peste 30 de metri, din lovitura libera. Sutul sau se duce puternic, pe jos, in stanga portii, langa

Min 25. Sut puternic al Bance, primul spre poarta Nigeriei, insa peste transversala

Min 19. Gafa mare a lui Koulibaly! Fostul dinamovist face un luft in marginea careului, insa Uche rateaza preluarea si paseaza gresit

Min 10. Ocazie mare pentru Nigeria! Portarul Diakite iese prost pe un corner, scapa mingea si Uche trage la cativa centimetri de transversala!

Min 1. Meciul la inceput la 20.30, lovitura de start ii apartine Nigeriei, in sunetul innebunitor al vuvuzelelor din Africa de Sud

*** Meciul va incepe cu o intarziere de cateva minute. Transmisiunea LIVE este deja stabilita, insa organizatorii au amanat inceputul finalei pentru obisnuitele festivitati.

Cum au ajuns in finala?

Nigeria: a inceput turneul cu un egal chiar in fata Burkinei Faso. S-a terminat 1-1 in primul meci al grupei, nigerienii fiind egalati in minutul 94, dupa ce au jucat ultimele 20 de minute in 10 oameni. Apoi a urmat tot un 1-1, cu Zambia, cand Nigeria a fost egalata tot pe final - min. '85. Al treilea meci din grupa a insemnat si calificarea, 2-0 cu Etiopia.

In sferturi, Nigeria a trecut cu 2-1 de Costa de Fildes, echipa lui Drogba si Gervinho. In semifinale a distrus-o pe selectionata din Mali, cu 4-1 si a castigat biletul pentru finala.

Burkina Faso: 1-1 cu Nigeria, 4-0 cu Etiopia (cu om eliminat si trei goluri marcate in 10 oameni) si 0-0 cu Zambia. Calificata in sferturi, Burkina Faso a intalnit-o pe Togo, nationala lui Adebayor i-a si pus mari probleme. Atat de mari, incat a marcat abia in minutul 105 (Pitroipa) si meciul s-a terminat cu emotii, 1-0.

Semifinala a fost un meci aprig - Burkina a castigat abia la penalty-uri, cu echipa lui Asamoah Gyan - Ghana. A fost 1-1 dupa 90 de minute si a fost nevoie de lovituri de departajare. Acolo, Burkina Faso a castigat cu 3-2 si s-a calificat in finala.

Palmares la C.A.N.:

Nigeria: S-a calificat la C.A.N. de 17 ori si a castigat de doua ori turneul, in 1980 si 1994. Este pe locul 52 in lume.

Burkina Faso: S-a calificat la C.A.N. de 9 ori si nu a terminat niciodata mai sus de locul 4. Este pe locul 92 in lume.

Locul 3:

Finala mica a fost intre Mali si Ghana. Castigatorii medaliei de bronz au fost cei din Mali. Samassa a facut 1-0 ('21), apoi Keita a marcat pentru 2-0 ('48). La cateva minute, ghanezii au avut un penalty, ratat insa de Mubarak ('58). Pana la urma, golul a venit si pentru Ghana, dar tarziu - prin Asamoah ('82). Pana la final s-a mai marcat o data, in prelungirile meciului - Diarra ('94) a facut 3-1 si a transat finala mica de la C.A.N.