VIDEO EXCLUSIV ACUM Bournemouth - Boreham Wood 0 - 1 | Formația din liga a cincea engleză produce surpriza în FA Cup

FA Cup Cardiff Leicester Liverpool Nottingham Forest Fotbal extern
Data publicarii: Duminica 06 Februarie 2022, 20:30
Data actualizarii: Duminica 06 Februarie 2022, 22:31

Urmărim și comentăm împreună meciurile din șaisprezecimile FA Cup pe www.sport.ro și facebook.com/sport.ro.

Everton - Boreham Wood

Partidele din optimile de finală ale FA Cup se vor disputa în perioada 1-3 martie.

Bournemouth - Boreham Wood 0 - 1

Boreham Wood a realizat surpriza din turul patru din FA Cup, reușind să treacă de Bournemouth, formație care evoluează în Championship. În optimi vor evolua împotriva celor de la Everton.

Minutul 38 - GOOOL Boreham Wood! Mark Ricketts deschide scorul cu un șut în colțul stâng al porții care îl lasă fără reacție pe portar.

A început partida care va decide ultima echipă calificată în optimile FA Cup.

Nottingham - Leicester 4-1

Minutul 61 - GOOOL Nottingham! Djed Spence finalizează impecabil o fază perfect construită cu ajutorul lui Zinckernagel care trimite o pasă printre fundașii adverși.

Minutul 40 - GOOOL Leicester! Kelechi Iheanacho ajunge într-o poziție de unu la unu cu portarul după o fază personală, îl driblează și marchează.

Minutul 32 - GOOOL Nottingham! Joe Worrall primește un assist perfect și trimite cu capul, direct pe centrul porții.

Minutul 25 - GOOOL Nottingham! Gazdele își măresc avantajul după reușita lui Brennan Johnson care profită de o greșeală în apărarea oaspeților și rămâne singur cu portarul.

Minutul 23 - GOOOL Nottingham! Philip Zinckernagel primește o centrare perfectă de la Keinan Davis și înscrie cu un șut din interiorul careului mic.

A început partida dintre Nottingham - Leicester, din turul al patrulea din FA Cup.

Liverpool 3-1 Cardiff

FINAL! Liverpool se califică în optimile FA Cup, acolo unde va juca împotriva lui Norwich, pentru un loc în sferturile de finală.

Min. 80: GOOOOL CARDIFF! Firmino pierde mingea, Davies profită și avansează cu balonul la picior, pasându-i lui Colwill în careu. Jucătorul îl învinge pe Kelleher cu un șut trimis în colțul din stânga, pe jos.

Min. 76: GOOOOOL LIVERPOOL! Elliott primește în interiorul careului, se întoarce și șutează direct în plasa lui Cardiff!

Min. 68: GOOOOOL LIVERPOOL! Luis Diaz profită de o gafă a apărării adverse în propriul careu și îi trimite lui Minamino, care aflat în fața porții, nu ratează.

Min. 53: GOOOOL LIVERPOOL! Alexander-Arnold centrează perfect din lovitură liberă, Diogo Jota se înalță din apropierea punctului cu var și trimite superb, cu capul, direct în poartă!

Min. 46: A început a doua repriză!

PAUZĂ

Min. 36: Încă o șansă pentru Liverpool! Balonul e centrat în fața porții, Firmino încearcă să trimită cu capul, dar deviază peste poartă.

Min. 34: OCAZIE LIVERPOOL! Minamino combină perfect cu Jota, care îi trimite lui Curtis Jones, aflat în fața porții, dar șutul său se duce mult peste poartă!

Min. 5: Șansă bună pentru Diogo Jota, aflat în interiorul careului de șase metri. Fotbalistul șutează pe centrul porții, iar Phillips intervine bine.

Min. 1: A început meciul!

Echipele de start:

Echipa lui Jurgen Klopp se duelează cu gruparea din Championship, Cardiff. Tehnicianul german nu se poate baza pe doi dintre cei mai importanți fotbaliști ai săi, Sadio Mane și Mohamed Salah, care se întâlnesc în finala Cupei Africii pe Națiuni.

„Cormoranii” vin după o serie de trei victorii consecutive, ultima înfrângere obținută fiind la sfârșitul lui decembrie, în campionat, cu Leicester, 0-1. Liverpool s-a impus în faza precedentă a FA Cup în meciul cu Shrwesbury, 4-1.

De cealaltă parte, Cardiff are o serie de două victorii consecutive în Championship, însă situația din clasament nu este prea bună pentru jucătorii lui Steve Morrison, aflându-se pe locul 20 din 24, cu 29 de puncte obținute în 28 de meciuri. În etape precedentă, Cardiff a trecut de Preston, 2-1.

Cele două echipe s-au întâlnit ultima dată în 2019, în Premier League, iar atunci Liverpool se impunea cu 2-0, datorită golurilor înscrise de Wijnaldum și Milner.

Programul meciurilor de pe PRO X și VOYO

Totodată, pe PRO X și VOYO pot fi văzute și ultimele două meciuri ale șaisprezecimilor FA Cup.

• Nottingham - Leicester, LIVE de la 18:00
  • Bournemouth - Boreham Wood, LIVE de la 20:30