VIDEO Echipa-minune care s-a calificat în sferturile Cupei Africii pe Națiuni!

Capul Verde Aly Abeid Cupa Africii pe Natiuni Guessouma Fofana Willy Semedo Fotbal extern
Data publicarii: Marti 30 Ianuarie 2024, 08:21
Data actualizarii: Marti 30 Ianuarie 2024, 08:23

Competiția se desfășoară în Coasta de Fildeș și urmează să-și stabilească acum semifinalistele.

Selecţionata Insulelor Capului Verde s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Africii pe Naţiuni la fotbal, care are loc în Cote d'Ivoire, după ce a învins echipa Mauritaniei cu scorul de 1-0 (0-0), luni seara, la Abidjan.

Ryan Mendes (foto) a marcat golul ''rechinilor albaştri'' (88), dintr-un penalty.

Aly Abeid (UTA) rezervă la Mauritania, pentru care a jucat Guessouma Fofana (ex-CFR Cluj), iar Willy Semedo (ex-Poli Iași) a intrat pe final la Capul Verde

Fundaşul Aly Abeid (UTA Arad) a fost doar rezervă la mauritani, la care din minutul 35 a evoluat Guessouma Fofana (ex-CFR Cluj), în timp ce Willy Semedo (ex-Poli Iași) a intrat pe final la Capul Verde, în minutul 90.

Echipa Capului Verde va juca pentru a doua oară în sferturile de finală ale competiţiei, după ediţia din 2013, scrie Agerpres.

Următoarea adversară a insularilor va fi învingătoarea dintre Maroc şi Africa de Sud.

Capul Verde - Mauritania 1-0

Pe stadionul ''Felix Houphouet-Boigny'' au evoluat echipele:

Insulele Capului Verde: Vozinha - Steven Moreira (Willy Semedo, 90), Logan Costa, Roberto Pico, Joao Paulo - Monteiro, Lenini, Deroy Duarte (Kenny Rocha Santos, 71) - Ryan Mendes (căpitan), Bebé (Garry Rodriguez, 72), Jovane Cabral (Gilson Tavares, 85).

Selecţioner: Pedro Leitao Brito.

Mauritania: Niasse - I. Keita (I. Ba 80), Houeibib, L. Ba, K. Diaw - Sidi Amar (A. Kamara, 66), Gassama (G. Fofana 35), Mouhsine (căpitan), Tanjy (E. Ba, 66), Koita - Anne.

Selecţioner: Amir Abdou.