Drumul dureros pana in FINALA Gold Cup: Chicarito marcheaza golul victoriei, arbitrul anunta "New Balls" :)

Mexic Chicharito Hernandez Fotbal extern
Data publicarii: Joi 23 Iunie 2011, 10:02
Data actualizarii: Joi 23 Iunie 2011, 10:26

SUA si Mexic s-au calificat in finala Gold Cup, turneul final al zonei Concacaf, dupa ce au trecut in semifinale de Panama si Honduras

Americanii au trecut, la Houston, cu scorul de 1-0 (0-0), de Panama, formatie de care fusese invinsa in faza grupelor.

Unicul gol al intalnirii a fost marcat de Clint Dempsey, in minutul 77. Americanii vor disputa a patra finala consecutiva la
Gold Cup, dupa victoriile din 2005 si 2007 si dupa medaliile de argint cucerite in 2009.

Mexicul, detinatoarea trofeului, a trecut, tot la Houston, cu scorul de 2-0 dupa prelungiri, de Honduras. Golurile invingatorilor au fost inscrise de Aldo de Nigris '93 si Javier Hernandez '99.

Finala Gold Cup se va disputa sambata, la Pasadena.

Castigatoarea Gold Cup va obtine biletele pentru Cupa Confederatiilor din 2013.