Dominik Szoboszlai, în centrul atenției la duelul cu Bayern Munchen. Cum l-au botezat "cormoranii" pe starul ungar

Dominik Szoboszlai Liverpool Fotbal extern
Data publicarii: Miercuri 02 August 2023, 19:42
Data actualizarii: Miercuri 02 August 2023, 19:50

Liverpool și Bayern Munchen au fost protagonistele unui amical de lux, în care campioana din Bundesliga s-a impus cu scorul de 4-3.

Bavarezii s-au impus după ce "cormoranii" au condus la un moment dat cu 2-0. Echipa din Premier League a deschis scorul în minutul 2 prin Cody Gakpo, l-a majorat în minutul 28 prin Virgil Van Dijk.

Bayern Munchen a reuşit, până la pauză, să egaleze, prin Serge Gnabry (33) şi Leroy Sane (42). După pauză, nemții au mai izbutit două goluri, prin Josip Stanisic (80) şi Frans Kratzig (90+1), englezii punctând doar o singură dată, Luis Diaz (66).

În turneul asiatic, Bayern Munchen a pierdut cu Manchester City, scor 1-2, şi a învins formaţia niponă Kawasaki Frontale cu 1-0. Bavarezii vor mai disputa un amical acasă, contra celor de la AS Monaco, iar primul meci oficial al noului sezon îl vor avea pe 12 august, Supercupa Germaniei, contra lui RB Leipzig.

Numele lui Dominik Szoboszlai, imprimat greșit pe tricou

Mijlocașul de 22 de ani a evoluat timp de 75 de minute în partida cu Bayern Munchen, evoluția sa fiind una apreciată.

Totuși, jucătorul ungar a devenit viral pe rețelele de socializare fără să vrea, după ce numele său a fost imprimat greșit pe tricou, Szosbozlai.