FOTO ȘI VIDEO Haos la Anderlecht înainte de meciul cu FCSB: antrenorul Felice Mazzu a fost demis după derby-ul suspendat cu Standard Liege!

Standard Liege Anderlecht Belgia denis dragus FCSB Fotbal extern
Data publicarii: Luni 24 Octombrie 2022, 13:00
Data actualizarii: Luni 24 Octombrie 2022, 13:16

Derby-ul Standard Liege - Anderlecht, contând pentru etapa a 14-a din Belgia, a fost suspendat în minutul 63, când gazdele conduceau cu 3-1.

UPDATE ORA 13:00 Clubul Anderlecht Bruxelles a anunțat despărțirea de antrenorul Felice Mazzu, chiar înaintea meciului de joi din Conference League! Interimar va fi Robin Veldman.

UPDATE Haosul a continuat și după abandonarea meciului!

Autocarul lui Anderlecht a rămas blocat și nu a putut pleca decât după două ore și jumătate, iar suporterii celor două echipe au continuat ostilitățile și în afara stadionului, cu petarde și fumigene.

Conflictul a fost aplanat numai după intervenția forțelor de ordine, care au utilizat gaz lacrimogen.

Anderlecht - FCSB din grupele Conference League se joacă joi, de la ora 19:45, și este transmis LIVE de PRO ARENA și VOYO.

Știrea inițială

Prima întrerupere a meciului s-a produs în minutul 56, când suporterii lui Anderlecht au aruncat numeroase torțe și fumigene în teren. Jocul s-a reluat, însă a fost din nou oprit, de această dată definitiv, în minutul 63, când ultrașii oaspeților au recurs din nou la aceleași gresturi, scrie Le Soir.

Derby-ul Standard - Anderlecht, suspendat

Arbitrul Bram Van Driessche a oprit meciul în minutul 63, când Standard Liege conducea cu 3-1, însă rezultatul meciului va fi 5-0 la masa verde pentru echipa la care este legitimat și Denis Drăguș, transmite Het Laatste Nieuws, care precizează că Anderlecht va fi și amendată cu 50.000 de euro.

• Denis Drăguș a fost titular la Standard Liege.
  • Motivul pentru care
  • Standard conducea cu 3-1 în minutul 63, când partida a fost suspendată, după golurile lui Raskin (21), Fossey (28) și Zinckernagel (56). Anderlecht deschisese scorul în minutul 3, prin Verschaeren

HLN precizează că au existat incidente grave și după suspendarea meciului, însă în afara stadionului, unde fanii celor două echipe s-au luat la bătaie, iar forțele de ordine nu au putut face față numărului mare de persoane implicate.

Belgienii scriu că "scaunul lui Felice Mazzu se clatină mai rău ca niciodată", astfel că Anderlecht ar putea avea un alt antrenor la următorul meci, cel cu FCSB, care se va juca joi, de la ora 19:45, la Bruxelles, în grupele Conference League (LIVE pe Pro Arena și VOYO).

Anderlecht ajunge astfel la patru înfrângeri în ultimele cinci meciuri de campionat și ocupă un dezamăgitor loc 12 în campionatul Belgiei, cu 16 puncte în 13 etape.

Echipa lui Felice Mazzu nu stă grozav nici în grupa B din Conference League, acolo unde se află pe locul 3, cu 4 puncte, sub West Ham (12p) și Silkeborg (6p), dar peste FCSB (1p).