VIDEO Decizie istorică în fotbal a unui arbitru, la Mondialul Cluburilor: "Bine ați venit în viitor!"

Campionatul mondial al cluburilor arbitru FIFA ma ning VAR Fotbal extern
Data publicarii: Joi 02 Februarie 2023, 16:20
Data actualizarii: Joi 02 Februarie 2023, 16:16

Meciul Al Ahly - Auckland City 3-0, din cadrul Campionatului Mondial al Cluburilor, a adus o premieră în fotbal la nivelul arbitrajului.

Egiptenii de la Al Ahly au obținut o calificare facilă în sferturile de finală ale competiției care se desfășoară în Maroc. Hussein El Shahat (45+2), Mohamed Sherif (56) și Percy Tau (86) au marcat cele trei goluri, iar Al Ahly a avut șansa de a mai înscrie o dată în prelungiri.

Un arbitru de la Campionatul Mondial al Cluburilor a explicat o decizie VAR la stația de amplificare

În minutul 90+4, arbitrul chinez Ma Ning a dictat inițial penalty pentru Al Ahly, după un fault comis chiar la limita careului, însă a revăzut faza la monitorul VAR și a schimbat decizia.

Reluările au arătat că jucătorul lui Al Ahly a fost faultat înainte de a pătrunde în careu, astfel că penalty-ul s-a transformat în lovitură liberă și cartonaș roșu pentru fotbalistul lui Auckland City.

După ce a refăzut faza, arbitrul Ma Ning, care a purtat și un microfon, a anunțat decizia la stația de amplificare pentru a fi clar și pentru fanii prezenți pe stadion sau pentru cei care urmăresc meciul la TV. Momentul a ajuns și pe site-ul FIFA, forul mondial catalogând-o drept o decizie "istorică".

"Arbitrul le-a explicat greșeala celor din stadion. Bine ați venit în viitorul VAR-ului!", au titrat și britanicii de la The Times.

Premiera vine în urma unei ședințe din ianuarie a IFAB, forul care stabilește regulile jocului. FIFA testează această nouă practică pentru a oferi mai multă transperență în ceea ce privește deciziile arbitrilor.

Perioada de probă va fi de 12 luni, iar FIFA plănuiește să aplice aceeași strategie și la alte competiții din acest an, inclusiv la Cupa Mondială de fotbal feminin. Ulterior, noua regulă ar putea deveni permanentă și aplicată și la nivelul altor competiții sau campionate.

Al Ahly s-a calificat în faza sferturilor de finală de la CM al Cluburilor, unde va întâlni Seattle Sounders. În aceeași fază se mai dispută meciul Wydad - Al Hilal.

Real Madrid și Flamengo vor intra în competiție din semifinale.