VIDEO Debut de senzație pentru Lionel Messi la Inter Miami. A marcat golul victoriei în prelungiri, după o execuție de geniu

Inter Miami Lionel Messi Fotbal extern
Data publicarii: Sambata 22 Iulie 2023, 07:51
Data actualizarii: Sambata 22 Iulie 2023, 08:09

Lionel Messi a debutat pentru Inter Miami, în partida cu Cruz Azul.

Introdus în teren în minutul 54, starul argentinian a fost ovaționat la scenă deschisă de întreg stadionul, fiindu-i acordată și banderola de căpitan.

Lionel Messi, gol spectaculos din lovitură liberă

În minutul 94, la scorul de 1-1, cei de la Inter Miami au obținut o lovitură liberă de la aproximativ 30 de metri, pe care Lionel Messi a transformat-o într-o manieră caracteristică, aducând victoria echipei.

Este primul succes al formației după o serie de șase partide fără rezultate pozitive. Pentru Inter Miami urmează confruntarea cu Atlanta United, tot din grupele Leagues Cup.

Câți bani va câștiga la Inter Miami

Lionel Messi i-a spus ”DA” lui David Beckham și va evolua la Inter Miami, iar de curând a fost dezvăluit și salariul pe care îl va primi în Major League Soccer.

"În 2019 am început să ne gândim cum îl putem aduce. Messi poate transforma MLS în unul dintre cele mai mari trei campionate din lume. Cred că va dori să își lase amprenta aici. Când se retrage, va avea un procent din acțiunile clubului. Salariul său e cuprins între 50 și 60 de milioane de euro.

A fost nevoie de trei ani, dintre care un an și jumătate foarte intens. Am avut multe conversații cu tatăl său, Jorge. David Beckham nu a vorbit cu Leo decât despre chestiuni legate de fotbal. Contractul celor de la Apple a fost foarte important în finalizarea negocierilor", a spus Jorge Mas, unul dintre patronii clubului, potrivit Marca.