VIDEO De la Barcelona până în LA! Faza spectaculoasă creată de Jordi Alba și Lionel Messi, finalizată o reușită de efect

Lionel Messi Inter Miami jordi alba Fotbal extern Lionel Messi
Data publicarii: Luni 26 Februarie 2024, 08:27
Data actualizarii: Luni 26 Februarie 2024, 08:43

Los Angeles Galaxy și Inter Miami au fost adversare în MLS, partida încheindu-se la egalitate, scor 1-1.

Riqui Puig a ratat un penalty în minutul 13, însă gazdele au reușit să deschidă scorul prin Dejan Joveljic, în minutul 75.

Reușită spectaculoasă pentru Inter Miami

Oaspeții au început cu Jordi Alba, Sergio Busquets, Lionel Messi și Luis Suarez în postura de titulari, însă nu au reușit decât să marcheze un singur gol, în minutele de prelungire.

• Lionel Messi

În minutul 92, în urma unei construcții între Jordi Alba și  Lionel Messi, argentinianul a finalizat cu un șut puternic, sub bara transversală.

După două partide disputate în noul sezon din MLS, Inter Miami a acumulat patru puncte și se pregătește de derby-ul cu rivalii din Florida, Orlando City.

Lionel Messi și Angel Di Maria, la Jocurile Olimpice?

După calificarea la competiția de la Paris, selecționerul naționalei olimpice a vorbit despre posibilitatea convocării campionilor mondiali.

Javier Mascherano a mărturisit că și-ar dori ca Messi și Di Maria să îi fie alături la Jocurile Olimpice, însă totul va depinde doar de hotărârea jucătorilor.

"Toată lumea știe de relația mea de prietenie cu Leo. Un jucător ca el are ușile larg deschise pentru a ni se alătura, restul va depinde de angajamentele și programul său.

Au dreptul să decidă ce vor, dar este evident că vom încerca să-i chemăm, apoi vom vedea. Am obligația să-i invit", a spus antrenorul.