"De ce nu ai dat mâna cu antrenorul rivalei?" Răspunsul lui Dan Petrescu

Dan Petrescu Coreea de Sud Jeonbuk Fotbal extern
Data publicarii: Vineri 01 Martie 2024, 16:44
Data actualizarii: Vineri 01 Martie 2024, 16:45

Jeonbuk Hyundai Motors, echipa antrenată de Dan Petrescu, a debutat, vineri dimineață, în noua ediție de campionat din Coreea de Sud.

Jeonbuk, cu Dan Petrescu pe bancă, a remizat pe teren propriu împotriva lui Daejeon Hana Citizen, scor 1-1. Oaspeții au deschis scorul în minutul 11 prin lituanianul Vladislavs Gutkovskis, iar Jeonbuk a egalat târziu grație golului marcat de Hyun-Beom Ahn în minutul 86.

Dan Petrescu, debut cu remiză în noul sezon din Coreea de Sud

La conferința de presă de după meci, Dan Petrescu a fost întrebat de un jurnalist de ce nu a dat mâna la final cu Min-sung Lee, antrenorul rivalei.

"Mă grăbeam să ajung la baie și am intrat direct la vestiare. A fost foarte frig azi și trebuia să merg", a spus Dan Petrescu, citat de Sports-G.

La meciul de vineri, Dan Petrescu a folosit un singur jucător străin, atacantul brazilian Tiago Pereira da Silva. Nana Boateng, fostul mijlocaș al lui CFR Cluj, nu a făcut parte din lotul lui Jeonbuk, iar antrenorul a explicat la final că are probleme importante de lot.

"Nu sunt mulțumit cu rezultatul de azi, mai ales că au venit mulți fani la stadion și nu i-am putut bucura. A fost un meci greu, mai ales în prima repriză, când Daejeon a avut o singură ocazie și a marcat.

După, adversarii s-au retras foarte mult, s-au concentrat doar să se apere și să speculeze ocaziile de pe contraatac. Am reușit să răspundem bine, însă am așteptări mai mari de la jucătorii mei.

Vinicius (n.r - Marcus Vinicius, extremă braziliană) a ajuns târziu în cantonament și are nevoie de timp pentru a se adapta. Nana Boateng abia a revenit după o accidentare care l-a ținut două luni departe de teren, iar Hernandes este accidentat. Singurul străin pe care l-am avut disponibil azi a fost Thiago și l-am folosit.

Sper să mai transferăm jucători străini cât mai rapid posibil, mai ales că până pe 17 martie avem patru meciuri de jucat. Ne trebuie cât mai mulți jucători", a mai spus Dan Petrescu.

Pentru Jeonbuk urmează meciul din sferturile de finală ale Ligii Campionilor Asiei contra lui Ulsan HD, marți, de la ora 12:00.