COPA AMERICA | "Ce cauta Qatar si Japonia la Copa America?" Selectionerul Paraguay-ului a criticat decizia, dupa 2-2 cu Qatar

Qatar copa america Eduardo Berizzo Japonia Paraguay Fotbal extern "Ce cauta Qatar si Japonia la Copa America?" Selectionerul Paraguay-ului a criticat decizia, dupa 2-2 cu Qatar
Data publicarii: Luni 17 Iunie 2019, 10:05
Data actualizarii: Luni 17 Iunie 2019, 10:09

O noua surpriza a avut loc la Copa America 2019 din Brazilia.

Eduardo Berizzo considera ca turneul Copa America ar trebui sa fie exclusiv pentru tarile din aceasta zona - selectionerului Paraguay-ului a reactionat dupa egalul facut in fata campioanei Asiei, Qatar. Cealalta echipa invitata la turneul din Brazilia este Japonia.

Qatar a intors rezultatul dupa ce Oscar Cardozo a deschis scorul din penalty in minutul 4 iar Derlis Gonzales a marcat cu un sut fantastic dupa pauza. Almoez Ali a redus din diferenta cu un sut superb la vinclu, pentru ca Boualem Khoukhi sa egaleze in minutul 78 dupa o faza obisnuita pentru nationala Qatar-ului, pasa pentru atacant printre fundasii centrali adversi.

"Ce cauta la Copa America?"

Eduardo Berizzo le-a spus reporterilor: "Cred ca ar avea sens sa jucam la Copa America impotriva echipelor din toate Americile. Ma intrebati de tarile invitate, nu? Despre Qatar si Japonia? Cred ca ar trebui sa existe o mare Copa America cu tarile din America Centrala si cea de Nord in acest turneu.

N-am vazut niciodata ca Europa sa invite o tara din America de Sud sa joace.

Nu ma intelegeti gresit, poate ca par usor acid astazi, tocmai dupa ce am jucat impotriva lor (Qatar). Dar cred cu tarie ca la Copa America ar trebui sa joace doar tarile din Americi, CONCACAF si CONMEBOL impreuna" a mai spus Berizzo.