Chile a DISTRUS Mexic la Copa America, 7-0! Argentina s-a calificat in semifinale dupa 4-1 cu Venezuela! Messi a marcat. VIDEO

Chile si Argentina, in semifinale!

Chile a reusit scorul turneului american, scor 7-0 cu Mexic! Detinatoarea trofeului s-a impus cu un hattrick reusit de Vargas, doua goluri marcate de Edson Puch si o reusita a lui Alexis Sanchez. Click aici pentru VIDEO.

In celalalt sfert, Argentina s-a impus cu 4-1 in fata Venezuelei. Higuain de doua ori, Messi si Lamela au marcat pentru argentinieni, in timp ce Rondon a inscris golul de onoare al celor din Venezuela. Click aici pentru VIDEO.

12:36 18 Jun
Columbia merge in semifinale dupa prelungiri

Columbia s-a calificat in semifinalele competitiei centenare de fotbal Copa America, dupa ce a dispus vineri, la East Rutherford (New Jersey), cu 4-2, de Peru, in urma loviturilor de departajare de la 11 m, la sfarsitul timpului regulamentar de joc scorul fiind 0-0, acelasi ca si dupa prelungiri.

Eroul calificarii a fost portarul David Ospina, portarul formatiei engleze Arsenal Londra, care a aparat 1 lovitura de la 11 m, dintre cele executate pentru departajare, dupa ce reusise sa respinga peste bara un balon periculos trimis spre poarta de Christian Ramos chiar in prelungiri.

09:23 17 Jun
Statele Unite, in semifinale

Nationala Statelor Unite este prima semifinalista de la Copa America del Centenario, dupa 2-1 impotriva Ecuadorului.

Statele Unite au invins azi-noapte, la Seattle, Ecuador, scor 2-1, gratie golurilor marcate de Clint Dempsey (min. 22) si Gyasi Zardes (65), respectiv Arroyo (74) - CLICK AICI PENTRU REZUMATUL VIDEO

Nationala lui Jurgen Klinsmann isi astepta urmatoarea adversara in semifinale.

Celelalte 3 sferturi sunt si ele de foc.

Tite, noul selectioner al Braziliei

Brazilienii si-au gasit repede selectioner dupa demiterea lui Dunga. Federatia braziliana a anuntat numirea lui Adenor Leonardo Bacchi, cunoscut ca Tite, in functie.

Tite, al patrulea selectioner al Braziliei in tot atatia ani, va prelua fraiele echipei dupa Jocurile Olimpice de la Rio. La Rio, selectionata olimpica va fi condusa de Roberto Micale, antrenorul de la U20.

Tite a lasat astfel Corinthians, una dintre echipele de mare traditie ale Braziliei, pentru a prelua prima reprezentativa.

Ca antrenor, acesta le-a mai pregatit pe Caxias, Veranopolis, Ypiranga de Erechim, Juventude, Gremio, Sao Caetano, Corinthians, Atletico Mineiro, Palmeiras, Al Ain, International si Al Wahda.

Brazilia a mai fost pregatita in ultimii 4 ani de Mano Menezes, Luiz Felipe Scolari si Carlos Dunga.

09:06 15 Jun

Chile a reusit sa treaca de Panama dupa un adevarat "thriller" cu 6 goluri. Campioana de anul trecut a avut emotii pana spre final, un eventual rezultat negativ putand insemna eliminarea din competitie. Argentina a trecut la pas cu 3-0 de Bolivia, fiind deja calificata in sferturi.

Tabloul din sferturi este unul surprinzator, fara Brazilia si Uruguay, echipe eliminate in faza grupelor.

Brazilia si-a concediat selectionerul

Carlos Dunga a fost demis din functia de selectioner al Braziliei dupa rusinea de la Copa America del Centenario.

Nationala Selecao a fost eliminata inca din faza grupelor, dupa o infrangere suferita in fata micutei selectionate din Peru.

In varsta de 52 de ani, Dunga a mai fost selectioner al Braziliei intre 2006 si 2010.

"Decizia a fost luata in urma unei intelegeri amiabile intre Federatia Braziliana si selectioner", a anuntat CBF prin intermediul unui comunicat.

10:26 14 Jun

Uruguay a invins Jamaica cu scorul de 3-0, in ultima etapa a grupei C de la Copa America, insa echipa lui Suarez merge acasa, dupa ce a luat bataie de la Mexic si Venezuela. De altfel, acestea din urma s-au si calificat impreuna in sferturi, acolo unde vor da peste Argentina si Chile sau Panama. Mexic si Venezuela au terminat si ele la egalitate aseara, 1-1.

Ultimele meciuri din grupe:

Argentina - Bolivia (Argentina e calificata deja)
Chile - Panama

07:27 13 Jun
Brazilia, eliminata de Peru

Soc la Copa America! Peru a reusit sa elimine Brazilia dupa ce a castigat cu 1-0 meciul direct dintre cele doua echipe, fiind prima victorie in fata Braziliei in ultimii 30 de ani!

Brazilienii au terminat astfel pe 3 in grupa, dupa Peru si Ecuador, avand doar 4 puncte in 3 meciuri! Brazilienii acuza insa golul calificarii pentru Peru, acesta fiind marcat cu mana in minutul 75, insa a fost validat de arbitri!

Brazilia este a doua tara mare eliminata din cursa in faza grupelor, dupa Uruguay, care a facut 0 puncte in primele 2 meciuri, pierzand cu Mexic si Venezuela. Nationala Peru este pe locul 48 in clasamentul FIFA, dupa Tunisia si inainte de Insulele Capului Verde!

Pana acum, in faza sferturilor s-au calificat SUA, Columbia, Peru, Ecuador, Mexic, Venezuela si Argentina, in timp ce pentru ultimul loc se lupta Chile si Panama.

Sferturile de finala pana acum sunt SUA - Ecuador, Columbia - Peru, iar celelalte vor fi cel mai probabil Mexic - Chile si Argentina - Venezuela.

VIDEO REZUMAT

10:30 10 Jun

Cele mai sexy fane prezente in tribune la Copa America :)

08:55 10 Jun

Mexic si Venezuela, primele sfert finaliste

Nationalele Mexicului si Venezuelei si-au asigurat locurile in sferturile de finala ale Copei America Centenario, dupa ce au invins Jamaica, respectiv Uruguay.

Mexic a trecut cu 2-0 de Jamaica, prin golurile lui Chicharito Hernandez (minutul 18) si Oribe Peralta (minutul 81). Nationala condusa de columbianul Juan Carlos Osorio a facut astfel 6 puncte si si-a asigurat prezenta in sferturi.

Venezuela este echipa care va merge alaturi de Mexic in sferturi din grupa C a Copei America Centenario.

Venezuelenii au invins cu 1-0 Uruguay. Salomon Rondon a inscris unicul gol al partidei in minutul 36.

Mexic 2-0 Jamaica | Echipele

Uruguay 0-1 Venezuela | Echipele

09:07 09 Jun

Stelistul Jean Sony Alcenat a fost titular in meciul jucat de Haiti cu Brazilia la Copa America. Nationala sa a fost zdrobita cu scorul de 7-1, intr-o partida in care Coutinho a reusit 3 goluri, Renato Augusto doua goluri, iar Gabriel si Lucas Lima au reusit sa marcheze la randul lor. Marcelin a marcat unicul gol pentru Haiti.

18:28 07 Jun

Argentina 2-1 Chile (Di Maria '51, Banega '59 / Fuenzalida '93)

Argentina: Sergio Romero - Gabriel Mercado, Nicolas Otamendi, Ramiro Funes Mori, Marcos Rojo - Augusto Fernandez, Javier Mascherano, Ever Banega - Angel Di María (Erick Lamela, min.80), Gonzalo Higuaín (Sergio Aguro, min.74), Nico Gaitan (Matías Kranevitter, min.87).

Chile: Claudio Bravo - Mauricio Isla, Gary Medel, Gonzalo Jara, Eugenio Mena (Fabian Orellana, min.54) - Marcelo Díaz, Charles Aránguiz (José Fuenzalida, min.82), Arturo Vidal, Jean Beausejour - Alexis Sanchez, Eduardo Vargas (Mauricio Pinilla, min.68).

18:19 07 Jun

Panama 2-1 Bolivia (Perez '11, '87 / Arce '54)

Panama: Jaime Penedo - Adolfo Machado, Felipe Baloy, Harold Cummings (Luis Henríquez, min. 68), Roderick Miller - Gabriel Gomez, Armando Cooper (Abdiel Arroyo, min. 74), Aníbal Godoy, Alberto Quintero, Blas Parez, Gabriel Torres (Luis Tejada, min. 56). Selec?ioner: Hernan Darío Gomez

Bolivia: Carlos Lampe - Diego Bejarano, Ronald Eguino (Jhasmani Campos, min.46), Nelson Cabrera, Marvin Bejarano, Edward Zenteno - Pedro Azogue, Fernando Saucedo (Alejandro Melean, min. 46), Martín Smedberg, Juan Carlos Arce, Yasmani Duk (Rodrigo Ramallo, min.87) Selec?ioner: Julio Cesar Baldivieso.

18:31 06 Jun

Luni: Mexic 3-1 Uruguay

Mexicanii au debutat cu un succes superb la Copa America Centenario, in Statele Unite.

Mexicul lui Hector Herrera, Guardado si Chicharito a batut Uruguayul lui Cavani si Godin cu 3-1, luni dimineata, intr-un meci disputat la Pheonix, Arizona.

Mexic s-a impus cu 3-1 prin golurile maracte de Alvaro Pereira (autogol), Rafa Marquez si Hector Herrera. Pentru Uruguay a punctat Diego Godin.

12:52 05 Jun

Costa Rica 0-0 Paraguay

Costa Rica si Paraguay au terminat la egalitate, 0-0, sambata, la debutul lor in Grupa A a competi?iei de fotbal Copa America 2016, pe o caldura sufocanta, la Orlando (Florida). in ciuda celor 38 de grade Celsius aratate de termometru, cele doua echipe nu s-au menajat, intr-un duel foarte fizic, relateaza AFP, insa fara a reusi sa marcheze.

Costa Rica a terminat meciul in zece jucatori, dupa ce Kendall Waston a fost eliminat in prelungirile partidei, pentru un atac violent la Nelson Valdez. Paraguay, semifinalista la Copa America 2015, a dominat jocul, care nu a reusit sa concretizeze acest fapt si pe tabela de marcaj. Costa Rica, sfertfinalista la Cupa Mondiala din 2014, a reac?ionat mai ales pe contraatac

In prima partida a grupei, Columbia invinsese echipa Statelor Unite cu scorul de 2-0.

12:51 05 Jun

Brazilia 0-0 Ecuador, Peru 1-0 Haiti

Reprezentativa de fotbal a Braziliei nu a reusit sa isi concretizeze dominarea in fata Ecuadorului, cu care a terminat la egalitate, scor 0-0, sâmbata, la Pasadena (California), la debutul sau la Copa America 2016. La 22 de ani dupa victoria sa in finala Cupei Mondiale contra Italiei, la loviturile de departajare (3-2), Seleçao nu a reusit sa ii impresioneze pe cei 53.000 de spectatori.

Fara vedeta Neymar, in urma acordului cu FC Barcelona pentru Jocurile de la Rio, selectionerul Carlos Dunga astepta mult de la Philippe Coutinho, insa, nici acesta si nici Lucas Moura nu au avut precizia necesara la ocaziile de gol create. Ecuadorul, aflata pe un surprinzator loc doi in preliminariile Cupei Mondiale din 2018, a avut tentative rare ofensive ale lui Enner Valencia.

Brazilia: Alisson - Dani Alves, Marquinhos, Gil, Filipe Luis - Casemiro, Elías (Lucas Lima, 86), Augusto - Coutinho, Willian (Lucas Moura, 76), Jonas (Gabriel, 62). Selectioner: Dunga.

Ecuador: Dreer - Walter Ayoví, Mina, Achilier, Paredes - Noboa, Gruezo, Montero (Martínez, 81), Bolanos (Galbor, 90), Antonio Valencia - Enner Valencia (Jaimen Ayoví, 81). Selectioner: Gustavo Quinteros.

Arbitru: Julio Bascunan (Chile)

In celalalt meci din Grupa B, Peru a dispus de Haiti cu 1-0 (0-0), la Seattle, prin golul marcat de Jose Paolo Guerrero (61).

Guerrero, fost atacant al echipelor Bayern Munchen si Hamburg, a intrat in istoria fotbalului peruan, devenind golgheterul all time al echipei nationale, cu 27 de goluri, devansându-l pe legendarul Teofilo Cubillas. Guerrero a fost golgheterul editiilor din 2011 si 2015 ale competitiei Copa America.

15:40 04 Jun

USA 0-2 COLUMBIA
- / Zapata '8, James Rodriguez, '42

USA: Guzan - Yedlin, Cameron, Brooks, Johnson - Bedoya, Bradley, Jones - Zardes, Dempsey, Wood
COLUMBIA: Ospina - Arias, Zapata, Murillo, Diaz - Perez, Torres - Cuadrado, James, Cardona - Bacca

15:29 04 Jun

Copa America celebreaza 100 de ani de existenta in aceasta vara. Competitia va avea 32 de meciuri si se va disputa in perioada 3 - 26 iunie. Cele mai multe trofee sunt detinute de Uruguay, cu 15 cupe, fiind urmata de Argentina cu 14 cupe, Brazilia cu 8, Paraguay si Peru cu 2, Chile, Ecuador si Bolivia cu cate 1.

300x250
Un stat NATO vrea să ia sisteme de apărare antirachetă pentru Ucraina din țări care nu sunt pregătite să le ofere direct