Cel mai ciudat sezon din istoria fotbalului. Ce echipe au triumfat atunci în Champions League, La Liga sau Bundesliga

Champions League Copa Libertadores Euro 2004 Fotbal extern Grecia, campioană europeană în 2004 / Foto IMAGO
Data publicarii: Joi 21 Martie 2024, 10:32
Data actualizarii: Joi 21 Martie 2024, 10:32

În urmă cu 20 de ani s-a consumat sezonul surprizelor în fotbalul mondial. Am avut învingătoare neașteptate în aproape toate competițiile importante.

Sezonul 2003/2004 a fost unic. Atunci am văzut, de exemplu, cum FC Porto a câștigat UEFA Champions League. Clubul portughez era condus de legendarul Jose Mourinho, aflat la începutul carierei.

Cel mai ciudat sezon din istoria fotbalului

O altă surpriză uriașă s-a produs la Campionatul European găzduit de Portugalia. Țara gazdă a ajuns până în ultimul act, dar a cedat în fața Greciei! Elenii au câștigat în premieră un turneu final.

Angelos Charisteas a fost eroul Greciei în finala de la Lisabona. Fostul atacant a dat lovitura în minutul 57, spre dezamăgirea lusitanilor.

Presa din străinătate a scris că triumful Greciei de la EURO 2004 a fost "surpriza secolului" în fotbal.

VIDEO Rezumatul finalei EURO 2004

Surprize în La Liga și Bundesliga

Mergem mai departe și ne amintim de cum s-a desfășurat sezonul 2003/2004 în La Liga. Valencia a reușit să surprindă pe toată lumea și să câștige titlul pentru a șasea oară în istorie.

Real Madrid s-a clasat în acel sezon tocmai pe locul 4! FC Barcelona a încheiat pe locul 2, iar podiumul a fost completat de Deportivo La Coruna. "Super Depor" a ajuns între timp în al treilea eșalon din fotbalul spaniol.

Rafa Benitez a pregătit-o pe Valencia în acel sezon, iar în lotul echipei se aflau câteva nume cu greutate. Câțiva au fost Santiago Canizares, Roberto Ayala, Pablo Aimar, Francisco Rufete sau Mista.

O surpriză uriașă am avut în acel sezon și în Bundesliga, unde Werder Bremen a învins-o pe Bayern Munchen în cursa pentru titlu. În ultimii 20 de ani, numai 5 echipe au triumfat în Bundesliga. Werder, VfB Stuttgart, Wolfsburg și Borussia Dortmund, de două ori, au câștigat câte un titlu. În rest, Bayern a fost desemnată campioană de fiecare dată.

Pentru Werder Bremen a fost al patrulea titlu din istorie. Brazilianul Ailton a contribuit din plin, el a înscris 28 de goluri și a fost desemnat golgheterul campionatului. Un alt marcator important pentru echipa campioană a fost croatul Ivan Klasnic, cu 13 goluri.

Rezultat neașteptat și în Copa Libertadores

Calculele au fost date peste cap și în Copa Libertadores, echivalentul UEFA Champions League din America de Sud. Pentru a doua oară în istorie, un club din Columbia a reușit atunci să câștige finala.

Este vorba de Once Caldas, care a învins gigantul Boca Juniors în ultimul act. Columbienii au câștigat în premieră trofeul suprem, la loviturile de departajare. În drumul spre finală, Once Caldas a mai făcut două victime cu greutate: Santos și Sao Paulo.

Boca Juniors a trecut de rivala eternă River Plate în semifinale și părea favorită clară în finală. Cu toate acestea, columbienii au uimit întregul continent și au câștigat Copa Libertadores.