VIDEO Ce a făcut Lionel Messi la finalul partidei în care a fost protagonistul unui scandal imens

Lionel Messi Argentina Preliminarii Cupa Mondiala Uruguay Fotbal extern Lionel Messi, în meciul Argentina - Uruguay/sursa foto: Getty
Data publicarii: Vineri 17 Noiembrie 2023, 09:29
Data actualizarii: Vineri 17 Noiembrie 2023, 09:46

Argentina a pierdut cu Uruguay, scor 0-2, pe stadionul La Bombonera din Buenos Aires, Lionel Messi şi colegii săi suferind primul eşec după câştigarea titlului mondial.

"Celeştii" au deschis scorul prin Ronaldo Araujo, fundaşul de la FC Barcelona, înainte de pauză (minutul 41), punând capăt invincibilităţii de 752 de minute a portarului Emiliano Martinez, care încasase ultimul gol în finala Cupei Mondiale 2022.

Uruguayenii, antrenaţi de argentinianul Marcelo Bielsa, şi-au mărit avantajul în finalul reprizei secunde, prin Darwin Nunez, atacantul lui FC Liverpool (minutul 87).

După 19 minute de joc, în urma unui duel încins între Romero și Maximiliano Araujo, situația a devenit puțin tensionată. Rodrigo De Paul început un duel personal cu Ugarte, cu care s-a împins, provocând mai departe tensiuni între Mathias Olivera și Lionel Messi.

Ce s-a întâmplat la finalul partidei Argentina - Uruguay

În ciuda evenimentelor tensionate, la finalul partidei au fost surprinse imagini în care jucătorii celor două formații se îmbrățișau și discutau amical, dovadă că neplăcerile din meci au fost lăsate deoparte.

Lionel Messi a vorbit despre incident la finalul meciului și a transmis un mesaj clar către fotbalistul de 22 de ani de la PSG: "E normal să fie tensiune în astfel de meciuri... Împotriva Uruguayului e mereu așa. Prefer să nu spun ceea ce cred.

Tinerii trebuie să învețe de la cei mai mari și să respecte. Clasicul acesta a fost întotdeauna unul intens, dur, însă întotdeauna s-a jucat cu mult respect. Trebuie să învețe puțin"