VIDEO Derapaj grosolan și gest obscen către De Paul în Argentina - Uruguay! Ce i-a strigat adversarul + Reacția lui Messi

Argentina Lionel Messi Manuel Ugarte Rodrigo de Paul Uruguay Fotbal extern
Data publicarii: Vineri 17 Noiembrie 2023, 09:07
Data actualizarii: Marti 21 Noiembrie 2023, 18:29

Argentina și Uruguay s-au duelat în a cincea rundă a preliminariilor pentru Campionatul Mondial, scor 0-2.

Uruguay a pus capăt seriei de invincibilitate a Argentinei în preliminariile Cupei Mondiale, asfel că deținătoarea Cupei Mondiale a pierdut primul meci după o serie de 25 de meciuri consecutive fără înfrângere. Mai mult decât atât, a fost primul meci din noiembrie anul trecut când Messi a fost titular, însă nu a reușit să marcheze.

Cele două goluri ale oaspeților au fost marcate de Ronald Araujo și Darwin Nunez, în minutele 41, respectiv 87. Meciul a fost unul extrem de încins, demn de un Clasico, iar la un moment dat situația a fost aproape să degenereze.

Scandal între Manuel Ugarte și Rodrigo De Paul! Cum a reacționat Messi

După 19 minute de joc, în urma unui duel încins între Romero și Maximiliano Araujo, situația a devenit puțin tensionată. Rodrigo De Paul început un duel personal cu Ugarte, cu care s-a împins, provocând mai departe tensiuni între Mathias Olivera și Leo Messi.

Ulterior, la o lovitură liberă în favoarea campioanei mondiale, mijlocașul de la Atletico Madrid și-a continuat disputa cu Ugarte, care a făcut un gest obscen către el și i-ar fi spus cuvinte extrem de dure: „Îi s*** p*** lui Messi!”, i-ar fi spus uruguayanul, conform tycsports.com

Leo Messi a vorbit despre incident la finalul meciului și a transmis un mesaj clar către fotbalistul de 22 de ani de la PSG: „E normal să fie tensiune în astfel de meciuri... Împotriva Uruguayului e mereu așa. Prefer să nu spun ceea ce cred.

Tinerii trebuie să învețe de la cei mai mari și să respecte. Clasicul acesta a fost întotdeauna unul intens, dur, însă întotdeauna s-a jucat cu mult respect. Trebuie să învețe puțin”.