Blestemul FCSB? Câte victorii a mai obținut Silkeborg după ce i-a măcelărit pe „roș-albaștri” la București cu 5-0

FCSB Silkeborg Superliga Danemarcei Fotbal extern
Data publicarii: Miercuri 01 Martie 2023, 21:08
Data actualizarii: Miercuri 01 Martie 2023, 21:10

Danezii au câștigat de două ori cu gruparea „roș-albastră” (0-5, 0-5), în grupele Conference League.

West Ham a terminat pe prima poziție în Grupa B din competiție cu 18 puncte, Anderlecht s-a clasat pe locul doi cu opt puncte, Silkeborg și-a revendicat a treia poziție cu șase puncte, în timp ce FCSB a ocupat ultimul loc cu doar două puncte.

După ce a pășit în față pe Arena Națională și a umilit-o pe FCSB, Silkeborg a mai reușit să obțină doar două victorii în toate competițiile, în 10 meciuri: 2-1 vs Aalborg în campionat și 3-1 vs Randers în cupă.

În Superliga Danemarcei, Silkeborg se situează în a doua jumătate a clasamentului, pe locul opt, cu 25 de puncte din 57 posibile. În consecință, clubul a înregistrat șapte victorii, patru remize și opt eșecuri.

În următorul meci, Silkeborg o va întâlni pe Nordsjaelland în etapa cu numărul 20 din campionat duminică, 5 martie, de la ora 15:00. Ultima confruntare dintre cele două a fost câștigată de Silkeborg în deplasare, scor 2-0.

FCSB - Silkeborg 0-5

La București, Silkeborg a deschis recitalul în minutul 12, grație reușitei lui Kusk. Klynge a majorat diferența patru minute mai târziu, iar repriza secundă se anunța și mai tensionată pentru formația „roș-albastră”.

Tengstadt a dus scorul la 3-0 în minutul 63, Jorgensen și-a trecut și el numele pe tabelă în minutul 68, iar doar două minute mai târziu, același jucător a închis tabela de marcaj la 5-0 pentru danezi.