Silkeborg Anderlecht Conference League FCSB West Ham Conference League
Data publicarii: Joi 03 Noiembrie 2022, 23:55
Data actualizarii: Joi 03 Noiembrie 2022, 23:54

Silkeborg, echipa care a învins-o pe FCSB de două ori cu 5-0, a încheiat pe locul 3 în grupa B din Conference League și a fost eliminată, la fel ca vicecampioana României.

Înainte de ultima rundă, Silkeborg era pe doi, cu 6 puncte, unul peste Anderlecht, și avea nevoie de o remiză contra belgienilor pentru a se califica în 16-imile Conferene League.

Silkeborg, echipa care a umilit-o de două ori pe FCSB, e OUT din Europa

Totuși, danezii au pierdut pe teren propriu meciul cu Anderlecht, scor 0-2, astfel că au terminat pe locul 3 și au fost eliminați. Golurile belgienilor au fost marcate de Rafaelov, în minutul 20, și Raman, în minutul 90+5, iar Silkeborg a rămas în 10 din minutul 26, după eliminarea lui Klynge.

Astfel, Silkeborg a rămas doar cu 6 puncte, cele obținute contra lui FCSB, 12 goluri marcate, dintre care 10 împotriva vicecampioanei României și 7 încasate.

Din grupa B merg mai departe West Ham United, câștigătoarea grupei cu punctaj maxim, care se califică direct în optimi, și Anderlecht, cu 8 puncte, formație care va evolua în 16-imi.