Așa ceva nu vezi în fiecare zi! Racing - Boca Juniors, meci cu zece eliminări

Racing Club - Boca Juniors Boca Juniors Fotbal extern
Data publicarii: Luni 07 Noiembrie 2022, 10:52
Data actualizarii: Luni 07 Noiembrie 2022, 10:53

Finala Trofeului Campionilor Argentinei la fotbal, în care Racing Club a învins-o pe Boca Juniors (2-1), duminică, a fost marcată de zece cartonaşe roşii arătate de arbitrul Facundo Tello, dintre care şase jucătorilor implicaţi într-o busculadă după golul victoriei marcat de Carlos Alcaraz în prelungiri, transmite Reuters.

Cele două echipe se aflau la egalitate în prelungiri (1-1), dar Alcaraz a marcat golul victoriei cu capul, în urma unui corner din minutul 118. Prelungirea bucuriei lui de a celebra golul i-a înfuriat pe jucătorii lui Boca, care l-au agresat.

Zece eliminări în Racing Club - Boca Juniors!

Tello, un oficial aflat pe lista arbitrilor pentru Cupa Mondială 2022, l-a eliminat pe Alcaraz şi a mai arătat cinci cartonaşe roşii jucătorilor de la Boca Juniors, după ce lucrurile s-au mai liniştit. Cu eliminările din timpul jocului, Boca a primit în total şapte cartonaşe roşii, iar Racing trei.

Boca Juniors, care a jucat pe teren propriu, a deschis scorul prin Norberto Briasco (19), dar Racing Club a întors rezultatul prin golurile lui Matias Rojas (22) şi Carlos Alcaraz (118).

Finala Trofeului Campionilor opune campioana en titre şi câştigătoarea Cupei ligii argentiniene. Boca a câştigat ambele trofee în acest an, iar adversara ei a fost stabilită după un meci de baraj între echipele de pe locurile doi în cele două competiţii.

Miercuri, Racing Club a învins Tigre cu 3-2 şi a obţinut dreptul să joace în finala Trofeului Campionilor.