VIDEO Al Hilal, după ce a cheltuit peste 350 de milioane de euro: debut rușinos în Liga Campionilor, cu Navbahor Namangan

Al Hilal Navbahor Namangan Neymar Fotbal extern
Data publicarii: Luni 18 Septembrie 2023, 23:29
Data actualizarii: Luni 18 Septembrie 2023, 23:37

Al Hilal, club care a investit 353 de milioane de euro în această vară, a pornit cu stângul în grupele Ligii Campionilor Asiei.

Saudiții au terminat la egalitate pe teren propriu, scor 1-1, cu Navbahor Namangan, vicecampioana din Uzbekistan!

Al Hilal s-a făcut de râs cu Navbahor Namangan!

Cu Neymar, Mitrovic, Malcom sau Rúben Neves în primul 11, Al Hilal a fost chiar la un pas de eșec. Uzbecii au deschis scorul în minutul 52 prin Toma Tabatadze, după un contraatac perfect.

Al Hilal a profitat de faptul că arbitrul a prelungit partida cu 18 minute și a reușit egalarea pe final. A făcut-o apărătorul central Ali Al-Bulaihi, cu capul, în minutul 90+10.

Neymar, simulare ca-n zilele „bune”

Neymar a avut o prestație modestă și s-a remarcat printr-o simulare grosolană, în stilul caracteristic, în minutul 90+9. Brazilianul s-a aruncat în careu și a cerut lovitură de la 11 metri, fără succes. Ar fi putut fi chiar eliminat, pentru că mai avea un cartonaș galben, dar arbitrul l-a iertat.

Al Hilal face parte din grupa D a Ligii Campionilor Asiei. Pe lângă uzbecii de la Navbahor Namangan, în grupă se mai află Nassaji Mazandaran (Iran) și Mumbai City (India). O singură echipă se califică sigur în runda optimilor. Poziția a doua poate ajunge și ea în fazele eliminatorii, în funcție de punctaj.

• 90 de milioane de euro a plătit Al Hilal pentru Neymar.
  • Malcom, Rúben Neves, Aleksandar Mitrovic, Sergej Milinkovic-Savic, Kalidou Koulibaly și Bono sunt transferurile din Europa făcute de saudiți în această vară.