Marinescu a avut GHINION la Monza! Cum mai poate prinde locul care ii da licenta de pilotaj in Formula 1:

Data publicarii: Duminica 02 Octombrie 2011, 19:36
Data actualizarii: Duminica 02 Octombrie 2011, 19:37

Daca numarul 13 ii poarta noroc lui Mihai Marinescu, etapa 14 din Formula 2 a fost cea cu ghinion.

Marinescu a trecut de la extaz la agonie in Italia, la Monza. Romanul a castigat sambata etapa 13.

A fost prima sa victorie in Formula 2, dar apoi n-a mai avut pic de noroc. Problemele au inceput in calificari.

Motorul a cedat si Marinescu a fost nevoit sa plece de pe penultimul loc in cursa de duminica. Insa romanul n-a vazut nici macar startul. Masina l-a tradat din nou in turul de incalzire - si steagul verde l-a prins pe Marinescu la boxe.

A revenit in cursa dupa 6 tururi si singura lui consolare a fost cel mai rapid timp pe tur. Totul a mers bine insa pentru Mirko Bortolotti.

Italianul a castigat a doua cursa de la Monza si a devenit campion in 2011. Marinescu mai are inca sanse la locul 3 in clasamentul general, care i-ar aduce o licenta de pilotaj in Formula 1.

Pentru asta se va bate in ultimele doua curse de la Barcelona, in direct la Sport.ro si pe www.sport.ro, pe 29 si 30 octombrie.