Ghinion incredibil pentru Mihai Marinescu in etapa 9 de Formula 2! Vezi aici ce a patit romanul la Brands Hatch

Data publicarii: Sambata 23 Iulie 2011, 17:40
Data actualizarii: Sambata 23 Iulie 2011, 17:43

Mihai Marinescu a fost scos din cursa la mai putin de un minut de la start.

Se pare ca Marea Britanie nu i-a purtat deloc noroc lui Marinescu. A abandonat in chiar primul tur, dupa ce un pusti de 17 ani a intrat tare in el.

Britanicul Jordan King a reusit un record la prima participare in Formula 2. A uitat sa mai franeze intr-un viraj din primul tur si a scos 3 concurenti dintr-o lovitura. Printre ei a fost si Mihai Marinescu.

Totul putea fi evitat daca romanul n-ar fi fost penalizat cu 5 locuri pe grila de start. Marinescu a terminat pe 6 in calificarile de sambata dimineata, dar un steward a crezut ca romanul a mers prea repede in timp ce fusese aratat steagul rosu. A hotarat sa il penalizeze cu 10 locuri pe grila de start.

Desi datele de telemetrie au aratat clar ca Marinescu a fost cel mai lent pilot din turul respective, comisarii de cursa au gasit alta gaselnita – depasirea limitei de traseu – si i-au dat o penalizare de 5 locuri si l-au pus sa ia startul de pe locul 11.

Incidentele n-au lipsit nici in restul cursei. Britanicul James Clarke a reusit prima sa victorie la Brands Hatch. A avut un start perfect si nimeni nu l-a mai ajuns pana la final. Ramon Pineiro si Tobias Hegewald au completat podiumul.

Marinescu isi poate lua revansa duminica, de la ora 16:30, in direct la Sport.ro si pe www.sport.ro.