Verstappen Austria Grand Prix Charles Leclerc Formula 1 Spielberg F 1
Data publicarii: Duminica 10 Iulie 2022, 18:25
Data actualizarii: Duminica 10 Iulie 2022, 18:25

Cursa de la Marele Premiu de la Spielberg (Austria) s-a terminat, iar Max Verstappen a ieșit pe locul secund în etapa de Formula 1.

Charles Leclerc și-a trecut în CV al cincilea Grand Prix. Originar din Monaco, pilotul de F1 i-a luat fața lui Max Verstappen și a terminat pe prima poziție în cursă. O oră și 24 de minute (1:24:24.312) i-a luat lui Leclerc să termine cele 71 de ture.

Max Verstappen a fost la doar o secundă și 50 de milisecunde (+1.532s) de câștigătorul Marelui Premiu de la Spielberg. Belgianul terminase cursa de sprint pe primul loc, fiind urmat de Leclerc, iar acum rolurile s-au inversat.

Leclerc, victorie pentru Ferrari

Charles Leclerc face parte din echipa Ferrari încă din 2019. Pilotul a prins de-a lungul carierei 18 podiumuri și a strâns puțin peste 700 de puncte în Formula 1.

Sâmbătă, monegascul a spus într-un interviu exclusiv pentru Sky Sports că trebuie să pună mai multă presiune pe Verstappen dacă își dorește să termine pe un loc bun, iar astăzi, Leclerc a ținut cont de strategie și a câștigat cursa din Austria.

„Max a fost foarte rapid. Am avut o mică luptă cu Carlos (n.r. Sainz, +5.644s) și, spre final, am încercat să împing cât mai mult. Câștigam timp, dar a fost foarte strâns. Mâine e cursa și sper că vom avea un start la fel de bun ca astăzi și voi pune mai multă presiune pe Verstappen”, au fost cuvintele șoferului de F1, după sprint-ul de sâmbătă.