Max Verstappen Austria Grand Prix f1 Marele Premiu Formula 1 F 1
Data publicarii: Sambata 09 Iulie 2022, 19:41
Data actualizarii: Sambata 09 Iulie 2022, 23:57

Max Verstappen a obținut prima poziție în cursa sprint din cadrul Marelui Premiu din Austria, Formula 1.

Neerlandezul a terminat cursa din Austria primul cu timpul 26:30.059. Verstappen n-a fost la nici două secunde de ocupantul locului secund, Charles Leclerc (1.67s+).

Reacția modestă a lui Verstappen

Sky Sports a publicat reacția neerlandezului imediat după ce s-a terminat cursa. Pilotul de F1 a spus pe stația radio "Nu-i rău, nu-i rău!” și a completat cu "Complicat cu anvelopele, dar e o victorie”.

Ultima victorie a șoferului a fost în cadrul circuitului de la Montreal, de la Marele Premiu din Canada. Prima reușită a lui Verstappen a fost în 2016, când a câștigat Grand Prix-ul din Spania, susținut pe circuitul din Barcelona.

Leclerc: „Max a fost prea rapid”

Charles Leclerc a comentat cursa și a menționat faptul că mâine este ziua în care va pune mai multă presiune pe Verstappen.

„Max a fost foarte rapid. Am avut o mică luptă cu Carlos (n.r. Sainz, +5.644s) și, spre final, am încercat să împing cât mai mult. Câștigam timp, dar a fost foarte strâns. Mâine e cursa și sper că vom avea un start la fel de bun ca astăzi și voi pune mai multă presiune pe Verstappen”, a reacționat Leclerc după cursă, potrivit Sky Sports.

Marele Premiu din Austria

Mâine se va termina etapa de F1 de Grand Prix din Austria. Cursa va avea loc de la ora 16:00 și se va termina în jurul orei 18. Verstappen rămâne favorit să câștige cursa.