Steaua e numai una: anul trecut 5 echipe in grupe, acum doar 2! Unde ne oprim?

Steaua CFR Cluj Europa League
Data publicarii: Vineri 27 August 2010, 09:18
Data actualizarii: Vineri 27 August 2010, 09:56

Romania a ramas cu 2 echipe in grupele din Europa: Steaua si CFR sunt singurele care vor 'munci' la coeficientul de tara!

Steaua s-a calificat in grupele Ligii Europa, dupa ce a invins, joi seara, in deplasare, la loviturile de departajare, scor 4-3 (0-0, 0-1), echipa elvetiana Grasshopper Zurich, in mansa secunda a play-off-ului competitiei. Unicul gol al intalnirii a fost marcat de Salatici, in minutul 77. In tur, Steaua a invins, pe teren propriu, cu scorul de 1-0. La penaltiuri pentru Steaua au marcat B. Stancu, Surdu, Angelov si Latovlevici, in timp ce pentru elvetieni au inscris Salatici, Abrashi si Hajrovici. Au ratat Smiljanici si Adili, ambii de la Grasshopper.

Unirea Urziceni a ratat calificarea in grupele Ligii Europa, dupa ce a fost invinsa, cu scorul general de 5-2 (1-4 in tur, 1-1 in retur), de echipa croata Hajduk Split, in dubla mansa din play-off-ul competitiei. Unirea Urziceni a remizat, scor 1-1 (1-0), in meciul disputat joi, pe stadionul "Steaua", in fata croatilor, in mansa secunda a play-off-ului. Unirea a deschis scorul prin Bilasco, in minutul 2, Hajduk reusind egalarea prin Vukusici, in minutul 88.

FC Timisoara a ratat calificarea in grupele Ligii Europa, dupa ce a fost invinsa, cu scorul general de 3-0 (1-0 in tur, 2-0 in retur), de echipa engleza Manchester City, in play-off-ul competitiei. FC Timisoara a pierdut, cu scorul de 0-2, intalnirea disputata in deplasare in compania formatiei Manchester City, in mansa secunda a play-off-ului. Golurile echipei engleze au fost marcate, joi, de Shawn Wright-Phillips '43 si Boyata '59.

FC Vaslui a ratat calificarea in grupele Ligii Europa, dupa ce a fost invinsa, joi seara, in deplasare, cu scorul de 2-0 (0-0), de echipa franceza OSC Lille, in mansa secunda a play-off-ului competitiei. Golurile francezilor au fost marcate de Cabaye '70, din penalti si Chedjou '80. La faza acordarii penaltiului, arbitrul Tom Harald Hagel l-a eliminat pe portarul Dusan Kuciak. In tur, la Vaslui, scorul a fost egal, 0-0.

Sursa: Mediafax

Sursa foto: ProSport